Most Favourite Beauty Products

Most Favourite Beauty Products

Heya, so for today, I have prepared a post relating to some of my favourite beauty products [yaaay]. To be honest, I’ve got more of them, but these are really my most-most favourite. I actually took a photo, sort of a package of things I’m mostly using on day-to-day basis, or when I’m traveling (so rather the most important and basic things). So, the first thing I do after applying moisturising cream is foundation (I know some prefer to firstly apply eye shadows – it’s better when you are using darker shades for smokey eyes to prevent any fallouts around the eyes and cheeks), but for everyday wear, I usually apply a light beige shades, so it does not matter. Sometimes I don’t even use eye shadows, and just gently dip the top of the brush in my powder and apply it on the eyelids. It’s pretty convenient when traveling, since I don’t have to take the whole shadow palette – me sneaky! I bought my Chanel foundation in Douglas store Na příkopě, really pleasant store but I have been there few times to buy another one, and they are always out of stock (I was lucky!)[yaaay] I’m really pleased with this product (Chanel – Perfection Lumiere), its light and when applied, creates satin feel when touched. I have tried quiet few different ones, especially from Mac – I have always read and heard they have amazing foundations, but I wasn’t satisfied with it (it was very heavy, it seemed like a glue to me), so I’m glad I ran into this one![yaaay]


Aój, dnes jsem pro vás připravila své oblíbené beauty produkty [yaaay]. Mám jich víc, ale opravdu nej jsou tyhle. Vyfotila jsem vlastně takový balíček, co si beru většinou na cesty, takže spíš takové ty nejdůležitější a nejzákladnější věcičky. Jako první, si nanáším make-up (vím, že někdo preferuje nejdřív oční stíny – je to tak lepší, když si děláte třeba tmavší kouřové oči, aby vám nenapadaly stíny kolem očí), ale na každodenní nošení aplikuju jen světlé nebo béžové odstíny, takže to tak nevadí. Někdy ani stíny nepoužívám, a místo toho použiju jenom pudr na oční víčka (vypadá to hodně naturálně a stejně zakryje malinké žilky), třeba když cestuju a nechci si s sebou brát celou paletku stínů. Make-up (Perfection Lumiere) jsem si pořídila od Chanelu v obchodě Douglas v ulici Na příkopě. Minulý týden jsem si chtěla pořídit další, už mi dochází, ale neměli můj odstín – výběr byl docela malý (měla jsem předtím kliku!)[yaaay] Tenhle make-up mi přitom vyhovuje, je lehký a na kůži působí saténově – vyzkoušela jsem jich víc, i od Macu, ale přišlo mi to jako lepidlo, takže jsem ráda že jsem na něj narazila![yaaay].

For my day-to-day makeup routine, I avoid contouring – I’m not an expert in it so it takes me ages – thus I keep it for the weekend to look all fancy and glamorous [haha]. Therefore, after applying foundation, I fix it with powder from Mac (Select Sheer NC 20), and then use my Chanel blush – a bit distinct pink shade so I only dip my brush once or twice to create a natural looking effect. In addition, I use bronzer, I recently bought a new product – well it’s at least new to me – a bronzer and highlighter from Mac in one! It truly creates a decent impression + it’s great for traveling – you do not travel with two different products (sneaky me)! For my eyes, I’m primarily using white, CILS Booster XL. It is applied before a regular mascara to highlight the color, increase the length and protect lashes due to D-panthenol and vitamin E. After the application, I wait few seconds to use my black Lancome Grandiose – this mascara is also called swan neck – the handle is rounded to create more comfortable and better angle for the application process:) It’s really great, it’s not sticky and does not crumble, which I have experienced with some other ones. For the completion of my look, I’m usually using my Victoria’s Secret – Love Berry – lip-gloss (I bought more of them because I always end up licking it) – smells like strawberries … so I’ve got high consumption:) Do you know where I could buy VS lip-glosses in Prague (except the airport)? Or do you have some great tips for lip products? I hope you like the photos – and nighty night!:)


Na každodenní líčení se vyhýbám konturovaní – snad občas o víkendu, když si někam vyrazím – takže make-up zafixuju pudrem od Macu (Select Sheer NC 20). Nedávno jsem si pořídila novou růž od Chanelu, je to výraznější odstín, takže stačí jednou nebo dvakrát nanést, a stále vytváří přirozený efekt. Kromě růže používám i bronzer, nedávno jsem si koupila bronzerrozjasňovač v jednom od Macu, vytváří decentní dojem + je to skvělé na cestovaní, nemusíte si brát každý zvlášť:) Řasenku a bázi pod řasy používám od Lancome, Bíla Cils Booster XL, se nanáší před pravidelnou řasenkou aby zvýraznila barvu, zvětšila řasy, a ochránila je díky D-Panthenolu a vitamínu E. Potom čekám pár sekund a použiju Lancome Grandiôse, téhle řasence se říká labutí krk, držátko má zaoblené, aby se lépe nanášela:) Je fakt skvělá, hlavně se nelepí a nedrolí, což jsem u pár jiných zažila. Na dokončení vzhledu používám lesk od Victoria’s SecretLove Berry, (koupila jsem si jich víc) – voní po jahodách takže … mám jich velkou spotřebu, protože ho vždycky slízám, jak dokonale chutná:) Nevíte, kde můžu VS lesky v Praze koupit (kromě letiště)? Nebo máte typy na nějaké skvělé lesky? Doufám, že se vám fotky líbí – a dobrou noc!:)

4 thoughts on “Most Favourite Beauty Products

Napsat komentář