Live – Love – Aloha – Hawaii

Live – Love – Aloha – Hawaii

Good evening from far far away:) I know I write this everyday now, but yes we were at the pool again, because what else do you do when visiting Maui? [yaaay]. We went to check out the beach but there was a mini tornado, and impossible to lay down, plus if we would, our sun umbrella would probably fly off while stabbing us in the air – unless we would have guard duties [yaaay]. The water was pretty wavy as well. Oh, just by the way, I don’t think I am ever going to the water; there have been three shark attacks on Hawaii this week! Eh, couple years back, Moni and I were swimming at Wailea beach, and probably 5 meters from the shore we met one as well – we just teleported to the beach because until now, I don’t know h.o.w we managed to get ashore so fast! Fear does magic [yaaay]. Pipa showed me a really interesting page today, Hawaii Tiger Shark Tracking, it shows the location of sharks that have been marked with monitoring devices, and a lots of them are chilling around Maui right now…so pool it is!

Anyway, before turning into lazy sloths at the pool, we visited a new grocery store that just opened up. The food is amazing [yaaay]. They make everything freshly right in front of you. Everything looks so yummy over there, so after a while, exploring all the options, we ordered sunny side up eggs (I know, a boring choice), but I cant imagine eating sushi or a turkey leg for breakfast [haha]. Breakfast must be…breakfastish so for me it’s bakery goodies, eggs, or cereals hmm…Frosted Flakes are the b.e.s.t. After all that yummy food, we checked out few shops and headed back to the hotel alongside a really lovely golf field. Golf carts are so adorable no? They look super fun too – driving all fast and furious style! Too bad the hotel doesn’t rent them – but a 20-minute walk is not bad either, at least we are a bit active before being all slothful at the pool. Checkout my photos bellow:)


Dobrý večer z daleka:) Vím, že to píšu často, ale dneska jsme se zase váleli u bazénu, protože co jiného dělat, když jste na Maui? Nejdřív jsme šli okouknout pláž, ale byl tam hrozný vítr, no spíš malinký tornádo, nešlo si tam ani lehnout, a než bysme připevnili slunečník, už by se do nás pravděpodobně při odletu zapíchnul – pokud by jsme nedrželi strážní hlídku [yaaay]. Voda byla stejně docela divoká a při vlnách do vody už nikdy nelezu. Včera jsme zrovna četli že tu na Havaji byly tento týden tři žraločí útoky. No a ehh…před pár lety jsme tu na Maui potkaly žraloka! S Moni jsem se koupala docela blízko břehu (tak nevím jak se tam ke břehu procpal – asi nějaký hubeňour), a najednou tam na nás vykouknul…až do teď nevím, jak jsme se tak rychle dostaly na břeh – myslím že jsme se snad teleportovaly – ale strach dělá zázraky. Pipa mi dneska ukázal opravdu zajímavou stránku, Hawaii Tiger Shark Tracking, ukazuje to umístění žraloků, kteří byli označeni monitorovacím zařízením, a dost se jich právě potuluje kolem Maui takže…jde se k bazénu [yaaay].

Předtím než se z nás ale stali permanentní lenoši jsme navštívili nově otevřený obchůdek s potravinami. Jídlo tam je opravdu úžasné a hlavně tam všechno vaří čerstvě přímo před vámi. Všechno vypadá tak báječně takže po zkoumání všech možností jsme si s Moni objednaly volské oko (já vím – nudná volba), ale nemůžu si představit, suši nebo krůtí nohu ke snídani [haha], a to tady kombinují všechno možný. Lívance se slaninou a párkem zalité javorovým sirupem, to je tu normální… takže pro mě snídaně musí být…snídaňová – buďto sladká buchta, vajíčko nebo zrníčka/cereálie, Frosted Flakes jsou nejlepší:) Po báječné snídani jsme se podívali do několika obchůdků a pak zpět na hotel procházkou podél golfového hřiště. Všude tam rychlostí světla projíždějí golfové vozíky – jak v rychle a zběsile – vypadají fakt roztomile a legračně. Škoda že si je v hotelu nemůžeme pronajmout – ale 20 minutová procházka není špatná, alespoň jsme trochu aktivní, než zlenošíme u bazénu:) Snad se vám fotky budou líbit!

2 thoughts on “Live – Love – Aloha – Hawaii

  1. Beware of sharks !!! ,, wish you a pleasant trip and happy days in hawaii ,,, waiting for more Blogging on wonderful blog : littlekao.com

    1. Thank you my friend! Yes they are everywhere! See you on Instagram!! I am glad you enjoy my posts and I am looking forward to your photos as well:)

Napsat komentář