Back on Maui – Winter Vacation

Back on Maui – Winter Vacation

Hi everyone – and Merry Christmas! I have been absent from blogging for some time since Smokehouse lounge is taking up almost all of my time, but yesterday Moni and I finally dropped with everything and flew to Hawaii (a lot of time for writing)! Like almost every year, we are on the road during Christmas, so this year it’s the island of Maui, and it’s amazing! Otherwise, we go here mainly in summer or autumn, when its really warm and lively, but, winter (can you talk about winter in twenty-five degrees?), is completely different! The weather is quite changeable, for some time it is raining and suddenly the sun is shining, then a big cloud appears from nowhere, and a minute after you feel like in a sauna! Anyways, sunbathing is not the best, but it is great for relaxation (and not so crowded with tourists). Although the season started on December 19, the deck chairs by the pool are quite empty (compared with summer), which suits us – we have it all to ourselves [haha]. When talking about the pool, yesterday, an employee asked us for our age, because Moni and I laid at the adult pool … apparently it is only for eighteen year old guests and above…So, even though we are 24, we apparently look like sixteen [haha]!


Ahoj všichni – a Veselé Vánoce! Na nějakou dobu jsem se z blogu ztratila, dává mi zabrat kavárna Smokehouse, ale předevčírem jsme s Moni konečně se vším sekly a přiletěly na Havaj, kde mám plno času na psaní:) Jako skoro každý rok jsme o Vánocích na cestách, letos na ostrově Maui, a je to úžasný! Jinak sem jezdíme hlavně v létě nebo na podzim, kdy je tu fakt teplo a rušno, ale v ‚zimě‘ (dá se mluvit o zimě v pětadvaceti stupních?) je to úplně jiné! Počasí je dost proměnlivé, chvíli prší a zase svítí Sluníčko, pak se objeví mráček a za hodinku se zase cítíte jako v sauně! Na opalovaní to není nejlepší, ale stejně si tu skvěle odpočinete, je míň turistů. I když sezóna začala 19. prosince, lehátka u bazénu jsou docela prázdná (ve srovnaní s létem), což nám vyhovuje – všechno máme pro sebe! [haha]. Když už píšu o bazénu, včera se nás vyptával zaměstnanec na náš věk, protože jsme se s Moni válely u toho pro dospělé … prý je až od osmnácti let! Takže, i když nám je 24, asi vypadáme na šestnáct [haha]!

As I said, it’s amazing here – and completely different to spend the holidays here than at home. For me, Christmas is connected to candy, snow, fairytales, decorating the tree and lighting scented coals (františka – a Czech tradition). It all comes with gala dinner, potato salad with schnitzel, fish – and then yaaay unwrapping gifts [yaaay] Well, we did not get to enjoy traditional food here, but it was also magnificent. The atmosphere in the hotel is magical, everything is beautifully decorated, and there are Christmas markets and Santa too! Someone surely will say that Christmas should be celebrated in winter, under snow during freezing temperatures, but how often do you see a palm tree decorated with lights and colorful balls?


Jak jsem už řekla, je to tu úžasné – a úplně jiné než doma. Tam mám Vánoce spojené s cukrovím, sněhem, pohádkami, zdobením stromečku a zapalováním františka:) Samozřejmě slavnostní večere, bramborový salát s řízky, zvoneček – a hurá na rozbalovaní dárečků [yaaay]. No … tak to tady asi neužijeme (myslím ten salát a řízky). Jinak atmosféru ano, hotel má totiž překrásnou výzdobu, vánoční hotelové trhy a taky Santu! Někdo si určitě řekne, že Vánoce se musí slavit v zimě, na sněhu a v mrazu, ale jak často vidíte vyzdobenou palmu se světýlky a řetězy?

Anyways, we came four days ago so we are pretty jetlagged and time is still quiet twisted (11 hours time change from home), so we eat breakfast – well and lunch – two in one at noon [guilty as charged]. So, for today we visited the local Market next to our hotel Andaz [yaaay]. For the first time, I tried Tuna Poke – a local specialty, cold chunks of raw tuna with pepper on bowl of hot white rice. I must say, it’s such a delicacy, one of the best I ate here! If you don’t know where to dine, in the morning, lunch or dinner, definitely check the Market (close to Marriott hotel). It’s so much better and cheaper; they have all kinds of fresh meals! It’s an ordinary shop, not too expensive, simple and clean, and the result is amazing! Anyways, despite Tuna Poke, I also bought avocado and mixed it into the rice, while adding soy sauce … I will miss it in Prague! For dessert we bought sliced red watermelon, raspberries and blueberries, all for a few bucks, and then visited Coffee Bean few meter down the road for coffee:) The rest of the day, crammed after a big breakfast, was spent on the beach, and when the wind picked up around four, we moved to the pool. In addition to rolling and doing nothing, we literally just chilled enjoying free time since we have visited all the sightseeing places last year, and the year before and before and before and…! In addition, the sea has a great effect on the skin, so it’s another great reason to just live in the seawater (and sand can be used like body peeling)[yaaay]. Plus, the hotel wifi usually reaches its beach so I have started to watch a Czech TV series “Všechny moje lásky” – “All My Loves”, one that you watch when you need to kill time while lounging on a deck chair [haha] – No, it’s really good and it will certainly get better, I only saw 4 episodes:)


Pořád máme trochu přetočený čas z cestovaní (posun o 11 hodin), takže snídáme a současně i obědváme až v poledne. Dneska v místním marketu vedle našeho hotelu Andaz [yaaay]. Poprvé jsem vyzkoušela Tuna Poke Hawaii – to je místní specialita, kousky studeného syrového tuňáka na pepři s teplou bílou rýží, a musím vám říct, že je to asi nejlepší pochoutka, co jsem tady jedla! Kam se na to hrabou místní nóbl restaurace, kam zase chodíme na večeře! Obyčejná prodejna, ne moc drahé jídlo, jednoduché a čisté, a výsledek skvost! K tomu jsem si za dolar koupila pěkně zralé avokádo, vyloupala ho a kousky vmíchala dovnitř, přidala sójovou omáčku… po tom se mi v Praze bude sakra stejskat! Jako dezert jsme si koupili nakrájený červený meloun, maliny a borůvky, všechno za pár babek, a o kus dál si dali kávičku v Coffee Bean! Zbytek dne, nacpaní po velké snídani, jsme pak strávili na pláži, a když se kolem čtvrté zvedl vítr, přestěhovali jsme se k bazénu. Kromě válení a nicnedělání jsme zatím nic moc nepodnikli – užíváme si volna – stejně jsme tu při předchozích pobytech všechno už mockrát navštívili, takže se nejraději povalujeme u vody:) Ta mořská má navíc super účinky na kůži, takže do ní o to raději lezu. Bezvadné je, že na pláži mají hotelové wifi a díky tomu jsem tu začala koukat přes Prima aplikaci na český seriál Všechny moje lásky – dost povedený, takový ten, co sledujete, když potřebujete zabít čas při povalování na lehátku [haha] – néé, je fakt dobrej a určitě se to rozjede, zatím jsem viděla 4 díly!

I hope you, like me, are enjoying Christmas, so Merry Christmas from Maui (11 hours behind) or Hanukkah – a good night here, and good morning Europe!:)


Doufám, že si stejně jako já užíváte Vánoční pohodičku, takže veselé VánoceMaui a také veselou Chanuku (o 11 hodin pozadu) – a dobrou noc tady, vám pak dobré ráno!:)

Napsat komentář