Urban Decay and Too Faced Cosmetics

Hello everyone! So, today I prepared something from the “Beauty” category, because I have lately focused mainly on travel posts, so I want to switch it up. I have enough of what to “say” (write, of course), so – lets get to it! For Christmas, I got a really beautiful present, package with cosmetics. Who knows me, knows that I completely adore shops like Manufactory, L’Occitane, Bath & Body Works, mainly everything with soaps, shower gels and stuff like these.. When shopping at Tesco or Bill, I enjoy allies with drugstore products, because whatever has to do with cosmetics, gifts or what I buy makes me very happ:) Well, for Christmas I got a package from Sephora, with several products from Too Faced, Urban Decay, and Sephora [yaaay]!


Ahoj všichni! Dneska jsem si připravila něco z „Beauty“ kategorie, protože jsem se poslední dobou věnovala hlavně příspěvkům o cestování. Mám toho dost co „říct“ (tedy samozřejmě napsat), takže – jdeme na to! O Vánocích jsem dostala krásný balíček kosmetiky. Kdo mě zná, ví, že úplně zbožňuju obchůdky jako Manufaktura, L‘occitane, Bath & Body Works, hlavně ta mejdlíčka, sprchové gely a podobně. Při nakupování v Bille nebo Tesku si nejvíc užívám uličkydrogerií, protože cokoli má něco společného s kosmetikou, dárky nebo nákupy, mi udělá velkou radost:) No, k Vánocům jsem dostala balíček ze Sephory, s kosmetikou značek Too Faced, Urban Decay, a Sephora [yaaay]!

Urban Decay: From Urban Decay I once bought a palette of eye shadows (few months ago it was such a trend), but was very limited in Prague, so I bought one, which was not my favorite. Most of the shades are dark, with shimmers so I rarely used it. I’m currently using shadows from Bobbi Brown, but I’m sure I will fall in love with my Christmas present very fast! At first glance, it’s a beautiful box. It has a solid and neat packaging, which is very comfortable to hold, with large mirror and 12 shades, all in mate. And I’m not even talking about the quality, Urban Decay is known for great consistency and pigmentation, shadows are perfect when applying and blending, dust-free and long lasting. I almost feel this pallet was made for me:) All shades are in, “nude” tones, with several options to create a smoky effect of black, gray, and several shades of brown:) When I look at it, I think I’m able to use almost all shades except the brick-colored “Extra Bitter”, which is not really my thing [haha]. I tried similar shades, into the orange shade, but it just doesn’t suit me, I always look terribly tired and pale – but hope dies last, so I will give it a try, maybe it does magic [yaaay]! Anyways, I don’t apply much eye shadows for everyday look, so I will primarily use it during the weekend. After all, I really enjoy trying new looks for a nice evening out!


Urban Decay: Od nich jsem si už jednou koupila paletku očních stínů (to byl před pár měsíci trend), ale v Praze to bylo limitované, takže jsem si koupila jedinou, která byla tehdy k sehnání. Nebyla to zrovna ta pravá, vysněná, protože většina odstínů byla s třpytkami a v tmavých barvách, takže jsem je málokdy využila. Teď používám stíny hlavně od Bobbi Brown, ale vánoční novinku si určitě rychle oblíbím. Už na první pohled je krabička krásná. Má mohutný, ale příjemný obal, který dobře drží, s velkým zrcátkem a 12 odstíny, všechny v matu. O kvalitě ani nemluvím, Urban Decay je známá skvělou konzistencí a pigmentací, stíny se skvěle nanášejí, nepráší a dlouho vydrží. Paletka jako dělaná přesně pro mě! Odstíny jsou v ‚nude‘ tónech, s několika možnostmi vytvořit kouřový efekt z černé, šedivé a několika odstínů hnědé:) Když se na to tak koukám, myslím, že bych byla schopna použít snad všechny odstíny, kromě světle hnědé, spíš cihlové barvy jménem Extra Bitter, která se mi zas až tak nelíbí. Párkrát jsem takový odstín zkoušela a vždycky v tom vypadám hrozně unaveně a bledě – ale naděje umírá poslední, tak tomu příležitostně dám ještě jednu šanci, třeba mi to nakonec padne… Nakonec oční stíny na každodenní líčení nepoužívám, takže si to všechno vyzkouším o víkendu, konec konců, když už někam vyrážím na večer, výraznější make-up se mi líbí!

Too Faced: To make my decision making even more complicated, I received one more pallet from Too Faced! This brand is new to me, so I was really excited to try it. I read a lot about their products, especially on Instagram, so I was always curious, since they have beautiful products with original packaging and simple “girlish” look. I’ve always admired their chocolate collection– and now I’ve got it [yaaay]! I didn’t even know that it would smell like chocolate too! The box looks like a chocolate bar so it’s like a dream, even just by looking at it! The colors are more tuned into darker shades of brown and beige, with the exception of light pink, which in between them looks rather lost [haha]. I really like the combinations, you can choose from both matte and shimmery shadows which is handy, because I like to experiment! I would normally never buy glittery shades on my own, so I look forward to trying some new looks and combinations:)


Too Faced: Aby toho nebylo málo, v balíčku jsem měla i další paletku očních stínů, tentokrát od značky Too Faced! Od ní jsem ještě žádnou kosmetiku nezkoušela, takže to byla premiéra. O Too Faced jsem hodně četla, hlavně na Instagramu, mají krásné produkty s originálním tvarem a jednoduchým „holčičím“ vzhledem. Vždycky jsem obdivovala kolekci Čokoláda – a teď jsem ji dostala! [yaaay] Ani jsem nevěděla, že bude i čokoládově vonět! Krabička vypadá jako tabulka čokolády a je jako ze snu! Barvičky jsou laděné spíš do tmavších odstínů, hnědé a béžové, s výjimkou světle růžové, která mezi nimi vypadá dost ztraceně [haha]. Na paletce se mi líbí i rozprostření, můžete si vybrat jak z matných, tak i třpytivých stínů, což se hodí, protože ráda experimentuju! Sama od sebe bych si samotné třpytivé nekoupila, takže se těším, až si vyzkouším nějaké kombinace:)

In addition, I got a beautiful heart-shaped blush from Too Faced. It’s so beautiful that I feel bad to even use it! At first glance, it mainly interested me by its shape, but it doesn’t stop there! When you open it, it has a gorgeous embossed image of two rabbits (which I love – and I used to have a bunny)[aaaa]! This is actually the main reason why I am sorry to start using it, I’m afraid those bunnies are gradually going to fade away [no no no]. Too Faced products really caught my attention by their original look (and of course the quality), but they are quite expensive. However they present themselves youthfully and wildly, so they are incredibly different from others. They certainly differentiate themselves, so for the quality and originality, their pricing seems to me just fair.


Jako další tu mám krásnou srdíčkovou tvářenku od Too Faced. Je tak hezká, že je mi jí až líto používat! Na první pohled vás zaujme hlavně tvar, ale tam to nekončí! Když ji otevřete, tvářenka má nádherný vytlačený obrázek dvou králíčků (ty já zbožňuju – a taky jsem takového kdysi měla!) [aaaaa]. To je vlastně hlavní důvod, proč mi je líto ji začít používat, bojím se, že se mi bunnies postupně ztratí [a to neéé]. Too Faced mě zaujal originálním vzhledem (samozřejmě taky kvalitou), ale jsou dost drahé. Ovšem působí mladistvěstřeleně, neuvěřitelně se liší od ostatních, a za kvalitu a originalitu se holt musí něco zaplatit…

And last, we have a mini brow set by Too Faced, which I didn’t even know existed:) Speaking of eyebrow products, I’m using Anastasia Beverly Hills, but this new one is just so cute, and great for to-go!). Not that I would carry it around, but there is the possibility for those who would:) Apart from Anastasia Beverly Hills (which is unfortunately not sold in the Czech Republic) I actually don’t use anything else, so I am glad that I can try something new that is available in ČR:) Besides the brow shadows, the set comes with two mini brushes and tiny tweezers, so its really great set for traveling (you have got it all there)!


Jako poslední tu máme mini Too Faced sadičku na obočí, o který jsem ani nevěděla že existuje:) Na obočí používám hlavně kosmetiku od Anastasia Beverly Hills, ale nevěřili byste, jak je tahle nová pidisadička roztomilá (a skvělá do kabelky!). Ne, že bych ji sebou zrovna nosila, ale ta možnost tu je! Kromě Anastasia Beverly Hills (která se v Česku bohužel neprodává) vlastně nic jiného nepoužívám, takže jsem ráda, že si můžu vyzkoušet něco nového, co je i u nás k dostání:) Kromě stínů má sadička dva mini štětečky a pinzetku, takže opravdu skvělý set na cestování!:)

So that’s all for today, I hope you liked this post, and that it might have even helped you if you are looking for something new, or are just thinking about Urban Decay and Too Faced products:)


To je pro dnešek všechno, snad se vám příspěvek líbil a třeba i pomohl, pokud hledáte něco nového, nebo jste o Urban Decay a Too Faced přemýšleli:)

Napsat komentář