Chasing Leaves – Skull Look

Chasing Leaves – Skull Look

Hi everyone, after ten years:) Nah, I know that I’ve been MIA for a week now, but I got piled up with schoolwork, and life, you know – me –> busy woman! So I was in terrible rush and I apologize, I will work on my absence. But otherwise I had a very nice day, school, school, school … a hard-working student:) I’m sadly serious, I have spent the last few days sitting with my computer, just glued to the seat, and when I decide it’s time for bed – like 4am, I’m upset at myself that I didn’t publish any new article…so tonight I’ll sleep like a baby [yaaay]! Otherwise, what’s new, The Walking Dead? I don’t want to spoil anything but the last part … I just hope that the garbage container is big enough and he (whose name must not be spoken – to not spoil anything) is skinny enough!! I’m craving next episode, such cliff-hanger [yaaay]! But back to today … because I went to sleep at about 5am, I got up terribly late, and missed the morning…I have to go to bed earlier! I spent the afternoon with mom, we had to go arrange something but just before we left, I took my camera for some photos to show you I haven’t disappeared this past week – just busy – someone please invent a stop button (and when you are on that – teleport would be great too)!:)

So you can see, I took a warm sweater (it was so windy – I seriously thought that at some point I will see Gofi taking off from the garden) and washed off jeans with Uggies – my favourite pair I want to save and wear cautiously because they are just so unique (and sadly costly too) – I feel like a Christmas tree…so shine [yaaay]! On top of that I chose to wear my Mokama bracelets. I’m recently really enjoying Hamsa charms and jewellery, so it inspired me to make my own custom design, which can be found on our eshop. Anyways, the sun is starting to slowly shine…I’m an early bird…I wish [haha] so I hope you will have a beautiful morning, and I’m going to set up my alarm clock so I can wake up in the morning (fine, I will be a realist) – afternoon – to work on my dissertation!


Ahoj všichni po deseti letech:) Né, vím že jsem tu nebyla už přes týden, ale nějak se to na mě všechno nashromáždilo a mám hrozný fofr, hlavně se školou, takže se omlouvám, a na všem zapracuju! Ale, jinak jsem se měla moc fajn, škola, škola, škola…pilná studentka:) Posledních pár dnů posedávám u počítače, skoro přirostlásedačce, a když už se ve 4 ráno rozhodnu že je čas na pelíšek, jsem na sebe naštvaná že jsem nestihla žádný nový článek, takže dneska budu usínat jak miminko [yaaay]! Jinak, co nového, The Walking Dead? Nechci nikomu nic kazit a prozradit, ale poslední díl… Jenom doufám že je popelnice dost velká a on (jehož jméno se nesmí vyslovit – aby jsem něco neprozradila) je natolik hubený!! Už se těším na další díl, nervák [yaaay]! Ale zpátky k dnešku…jelikož jsem šla spát asi v 5 ráno, tak jsem vstávala hrozně pozdě, a poledne jsem moc nezastihla…musím chodit spát dřív! Odpoledne jsme s Mamínkou něco zařizovaly, tak jsem si před odjezdem na rychlovku vytáhla fotoaparát, ať vám po týdnu ukážu že jsem se nikam nevytratila, a s blogováním neskončila!

Vzala jsem si teploučký svetřík (u nás byl hrozný vítr – myslela jsem že nám Gofíček každou minutkou vzlítne), a opravné džíny – s Uggies – tenhle pár si moc šetřím takže si je nechávám tak na ‘hogo fogo’ – i když si spíš připadám jak vánoční stromeček [yaaay]! K tomu všemu jsem si vzala Mokama náramky. V poslední době ráda nosím Hamsa přívěšky a šperky, takže mě to inspirovalo na vlastní design který můžete najít na našem eshopu. Tak už mi tu svití ranní sluníčko…jsem ranní ptáče co dál doskáče [haha], kéž by:) Tak přeju krásný ráno, a já si jdu seřídit budíčka ať se můžu ráno…(budu realista) – odpoledne – vrhnout na školu:)

3 thoughts on “Chasing Leaves – Skull Look

Napsat komentář