Welcoming October Outfit

Hiya and Happy October to you all [yaaay]! I know this season is all about wearing warm colours like brown and beige but today I really felt like wearing my white ‘lets make memories together’, it is just such a positive long sleeve t-shirt. Also, as you will soon find out, I really enjoy wearing skull design pieces and since its getting chilly, I had to take this one! I am wearing light blue denim jacket and jeans even though I usually wear leggings. I can not even tell you how many leggings i own, I think I am a legging collector [haha] They are just so comfy, I think I could open a museum from my long term collection and make a leggings exhibition [haha]! And finally, to keep myself warm I am wearing UGGies. My accessories (necklace and bracelets) are made by me [yaaay]! I will also post an article about this, because my twin sister – Moni, my mom and I are working on our own jewellery line called Mokama that is availiable on our eshop. We are really excited about launching it:)


Aój a krasný Říjen [yaaay]! Vím že v této sezóně je všechno o teplých barvách, jako hnědá a béžová, ale dnes jsem se opravdu cítila na můj pozitivní bílý “společné vzpomínky” svetřík. Jak už brzy zjistíte, mám opravdu ráda nosit lebkově potištěné kousky a protože už začínají chladné dny – musela jsem si vzít mého lebkouna! K mé bundě jsem si vzala i džíny i když obvykle nosím legíny. Nemůžu vám ani říct, kolik legín mám, myslím, že jsem sběratel [haha]. Jsou tak pohodlný, myslím, že bych mohla otevřít muzeum z mé dlouhodobé sbírky a pořádat legíno-exhibice [haha]! I když se Uggies vidí většinou až v zimě, nožičky v teplíčku musí být a na to jsou perfektní. Můj náhrdelník a náramky jsem si sama vyrobila [yaaay]! Také o tom určitě napíšu příspěvek protože já, sestřička – Moni, a Mamínka pracujeme na naší vlastní značce – vlastnoruční výroba šperků, hlavně s náhrdelníky a náramky. Značka se jmenuje Mokama – k dispozici na eshopu, takže se opravdu těšíme až si stránku budete moc prohlédnout:)

Processed with Rookie

White SweaterStradivarius, Blue SweaterAbercrombie and Fitch, JeansAbercrombie and Fitch, Denim JacketJuicy Couture, Scarf: Alexander McQueen, Shoes: UGGs, Necklaces and Bracelets: Mokama Official, Rings: Forever 21, Handbag: Louis Vuitton

Napsat komentář