Winter is Coming

Winter is Coming

Chello after years:) As I promised in the last article that I would get better in keeping up with blogging, yeah…it will take a little bit longer… But the main part is that just two more months, and hopefully the end! (Quickly knock on the wood!) I must admit that I was never ever so piled up with schoolwork in my entire school life – can we call it a life? Because I don’t feel like I’m living at the moment! So due to my boring life at the moment, yes dull life, I didn’t post anything because my week and the week before, and the week before the week before – who’s getting confused with me as well? Was nothing special, so I didn’t even have enough material, actually no material, to share here with you all!

I didn’t even have a chance to visit the Old Town Square for the Christmas tree:( Well tomorrow, it’s time, and anyways I usually go to the city center on the weekends, the only time to live, and I do not want you thinking I’m some super nerd head over heels as some Harvard student:) Anyways, I’m looking forward to finally seeing the tree because I keep on coming across pictures, and it looks beautiful! Full of people who are enjoying the Christmas markets (that will be me tomorrow) and I want to take some pretty photos, and especially visit Trdelník – a small stand selling sweet rolls:) Enough about sweet rolls, I’m getting hungry although I dined buchtičky se šodó (I have no idea how to translate it because the translator shows me its a cake but its not a cake – anyways – it comes with vanilla cream) in a very nice restaurant [yaaay]!


Chellou po letech:) Jak jsem v posledním článku slibovala, že se polepším, ještě to bude malinko trvat… Ale hlavní věc je, že už se to krátí – už jen 2 měsíce, a snad konec! (rychle zaklepat na dřevo!) Musím říct, že snad tolik práce jsem asi za školní život ještě neměla! Ale jinak týden jsem měla stejný, jako minuly a předminulý a předpředminulý, školní, takže zavřená doma s počítačem, aspoň venku nemrznu [yaaay]. Takže jsem ani neměla dost materiálu, vlastně žádný, abych to tady s vámi sdílela:)

Ještě jsem se ani nebyla podívat na Staromáku na stromeček, ale zítra se tam snad vypravím, už je načase, a o víkendu si stejně někam zajdu, je to přece víkend, a nechci vám zase tvrdit, že bych byla po uši zavalená jak nějaká Harvard studentka, to zase ne:) Ale na Staromák se moc těším, všude vidím fotky, jak si to tam lidi na vánočních trzích hezky užívají, tak si to chci taky pěkně nafotit a hlavně navštívit Trdelník! Vím že to tu mají celoročně, nebo aspoň dost často, a většinou se u jednoho zastavím, když už si tu procházku udělám [yaaay], ale už dost o Trdelníku, mám na to tědka chuť – i když jsem večeřela buchtičky se šodó v hrozně příjemný restauraci [yaaay]!

Otherwise, I hope you like the photos, a few days old, but I didn’t do anything too exciting so I’m posting it only now:) From the photos, you can tell that I’m getting used to a completely new hairstyle, bun – pineapple – unicorn – samurai – or Agnes from the movie Minions, so something in between by now, but I wear it all the time [yaaay]! I came across this hairstyle – or whatever object it looks like – by complete coincidence – I was writing something into the computer, so I was all hunched like Quasimodo, leaving hair everywhere, halfway seeing – so I grabbed a rubber band and worked my magic – something up there got twirled, tied and it looked quite good and most importantly it’s quite handy [yaaay]. Sometimes I get headaches from a ponytail, especially when wearing it throughout the whole day but I like this one because I’ll tie up only my bang so it’s painless than the entire bun:) Well, I’m curious how you like it! Despite my new hairstyle, I wore very sporty look, because we just drove for some grocery shopping so nothing fancy, even though I dress like this almost everyday. Everyday is a tracksuit day! Or at least a hoodie and leggings day – it’s so comfortable and I’m feeling great ‘loving it’. I also wore my Mokama bracelets which I switch around since I make so many different designs and colors – can be also found on our eshop. Anyways, its pretty late by now, so I hope you are all having a nice evening and nighty night to you all!


Jinak, doufám že se fotky líbí, pár dní staré, ale nic záživného jsem zrovna nedělala takže to přidávám až teď:) Zvykám si na úplně nový účes, boban – ananas – jednorožec – samuraj – anebo Agnes z filmu Minions, asi tak něco mezi tím, a nosím to teď skoro pořád [yaaay]. Přišla jsem na to vlastně úplnou náhodou – nedávno jsem si něco zapisovala do počítače, tak jsem byla celá nějaká shrbená jak Quasimodo, takže vlasy všude, napůl jsem neviděla – tak jsem chytla gumičku a něco si tam nahoře zatočila, uvázala a hurá, vypadalo to docela fajn a hlavně je to docela praktický! Někdy mě z culíku rozbolí celá hlava, ale tohle mám ráda, protože si tam nahoře uvážu jenom ofinu takže je to bezbolestný, než celý drdol [yaaay]! No ale uvidíte, jak se bude líbit, ten den jsme s Maminkou jely nakoupit, tak jsem celá ve sportovním, ale popravdě tak chodím skoro každý den, buďto v teplákové soupravě nebo aspoň mikinku a legíny, je to prostě nejpohodlnější a cítím se v tom skvěle:) a Mokama náramky – které si jakkoli prostřídám – můžete najit na našem eshopu.

Napsat komentář