Welcome May – Denim Pink Look

Welcome May – Denim Pink Look

Heya, I hope you are having a nice relaxing start of the week and first Tuesday in May! I hope you will like todays post since I have prepared something different, (I need to change it up a bit), so it’s a fashion related post – I know I used to do them a lot, but I have recently dedicated lot of time to our Florida trip [yaaay], and to traveling in general! Moni and I are still adjusting and editing videos from GoPro (we are preparing a short movie), and I am currently still working on two more Florida articles…so much writing! I guess you can understand why I drifted from fashion to travel; I wanted to share our amazing adventures and memories!

But otherwise, photos are taken before our mom daughter city centre-shopping day (these days = the best days)! It’s already quite warm, so we took our beautiful Dolce & Gabbana shoes that we got from our parents when we were in Tokyo last summer [yaaay]:) I was so excited to wear them; I kept on sneaking up on them, admiring, and studying them in my closet the whole winter, so now its time [yaaay]! The shop had so many colours, so the picking process was a big dilemma. After detailed examination, testing and deciding, I eventually picked light purple/pink/or is it beige colour? Moni took dark wine red:) I don’t drink wine, but I think that’s how they call this shade:) Anyways, these ballerinas are very outstanding for their shimmering flower on the tip of the shoe, so I took a very simple combination of clothes, light blue jeans and beige sweater [yaaay]. Torn jeans are from Abercrombie & Fitch, they are amazing for their stretching effect, so for me (legging enthusiast), a must thing to have! Even though A&F is still not available in the Czech Republic (I know of few outlets, but haven’t had the chance to check it out yet!), you can buy almost same type or even more torn (which I quiet like) in Zara or H&M for much better price! For example, the sweater is from H&M, and I think it looks nice (and it was for a good deal)[yaaay]. I bought it a long time ago in winter, but I think they have similar cuts (fairly common and ordinary looking), almost everywhere. Although the sweater looks somehow ordinary, it’s great because you can cuddle up and nothing shows:) I especially wear this type with leggings as it’s great for its length (long on the back and over the thighs). I finished the look with a light pink Chanel handbag (I wanted to match it with my flats), plus it’s a great size to the centre (you know, a lot of shopping bags, so purse over one shoulder is certainly a must). I hope you enjoyed your weekend and have a nice evening:) By the way, who’s going to watch the Ice Hockey World Championship?


Ahoj, přeju krásný začátek týdne a pohodové první květnové úterý! Dnes jsem si pro vás připravila pro změnu módní příspěvek (už jsem dlouho žádný nenapsala, protože jsem věnovala hodně času našemu výletu na Floridu!). A to k tomu ještě s Moni upravujeme videaGoPro (připravujeme krátký sestřihaný film). Ještě dopisuju dva příspěvky z Orlanda – doufám že se vám budou líbit! Tak asi už chápete, proč jsem odbočila z módy na cestovaní, chtěla jsem se s vámi podělit o naše úžasné zážitky!

Ale jinak, fotky jsou nafocené než jsme odjeli do centra na dámskou jízdu! Už je docela teplo, a tak jsme s Moni vytáhly krásné botičky Dolce Gabbana, které jsme dostaly při nákupech v Tokiu od rodičů. Celou zimu jsem si je zálibně ve skříni prohlížela, hrozně jsem se těšila na teplíčko, a konečně jsem si je poprvé vzala! V obchodě měli snad deset jiných odstínů, takže vybírání bylo velké dilema! Nakonec jsem si vzala světle fialovo-růžové, a Moni výrazně vínové. Věřte mi, vybíraní bylo napínavé!

Kvůli kamínkové kytičce na špičce baleríny, jsou botičky dost nápadné takže jsem to s oblečením nějak nepřeháněla a vybrala světle modré děrované džíny a dlouhý béžový svetr. Roztrhané džíny jsem si koupila v Abercrombie & Fitch, jsou strečové, takže pro mě (legínového nadšence) jako dělané! I když věci A&F jsem v Česku ještě neviděla prodávat (vím jen o pár outletech, kde prý něco mají, ale ještě jsem tam nebyla), v Zaře nebo H&M seženete hodně podobné, a možná i víc roztrhané (což se mi docela líbí) – a levněji! Svetr jsem si koupila v H&M už docela dávno, v zimě, ale myslím, že podobné dekové střihy (haha dělám si srandu, spíš docela obyčejné) můžete koupit všude. I když svetr působí neutrálně, je skvělý, protože se do něj můžete pěkně zabalit a nic vám nekouká:) Dlouhé svetry si ráda beru hlavně s legínami, které jsou upnuté a tenké, protože mě hezky zahřejí, a hlavně jsou dlouhé přes záda a stehna:) [yaaay] Všední a nenápadný look jsem chtěla podzvednout a trošku rozsvítit světle růžovou Chanel kabelkou, líbila se mi barevně k balerínkám, a taky je to skvělá velikost do centra (znáte to, plno tašek, takže nutně kabelku přes rameno nebo na pošťáka). Doufám, že jste si krásně užili první máj a těším se zase příště, u dalšího příspěvku:) Mimochodem, budete koukat na mistroství světahokeji?:)

2 thoughts on “Welcome May – Denim Pink Look

Napsat komentář