Toulon – 3. zastávka

Den čtvrtý: středa 13.11 – Toulon

V Toulonu jsme byli už mnohokrát, jako děti jsme s našima jezdili každé léto do Provence, a tak jsme se tu pokaždé stavili.

Zastávka se sice jmenuje Toulon, ale naše loď kotví na protější straně zálivu u města La Seyne-sur-Mer, což není žádná výhra, nic moc zajímavého tu totiž mimo sezónu není. Trmácet se do Toulonu se nám taky nechce, jednak to tam známe a jednak to není moc zajímavé město. Za války jeho značná část vzala za své, a nebylo to poprvé. Je to totiž významný vojenský přístav, a tak v historii čelil mnoha útokům, dobyl ho například Napoleon. Francouzi tu před 77 lety potopili vlastní vojenské loďstvo, aby se nedostalo do rukou Němců. Dneska tu šedivé válečné lodi kotví zas, ale my si je dostatečně prohlídli, když jsme kolem proplouvali.

V Toulonu jsme se před lety setkali s francouzským přístupem k zákazníkům. Pokaždé, když jsme navštívili místní obchoďák Ikea, rozčilovaly nás jeho otevírací hodiny – vyhovovaly spíš zaměstnancům než kupujícím! Vrchol byla restaurace, kde jsme si na masový kuličky museli vždycky pospíšit, protože zavírala ve tři a šmytec!

Jinak Provence je krásná, ovšem hlavně na jaře a v létě, v listopadu už to tak slavné není. V La Seyne-sur-Mer obchody zavřené, kavárny zabedněné, na ulici ani noha. Tak jsme se brzo vrátili na loď a užívali si, že jsme na ní skoro sami!

Čas na večeři:)

Napsat komentář