Seychelles – Trip to Victoria

Seychelles – Trip to Victoria

Aloha everyone! I’m sending greetings from Hawaii! Even though it will be a month since I came back from an amazing vacation – Seychelles, I wanted to share with you our fun experience visiting the capital, Victoria (I didn’t have much time for blogging, so my posts are a bit delayed). Before going to Victoria, we discussed some available options at the reception. They offered us a lot of trips, from fishing and diving to various hiking tours. Everything looked great and super appealing until we were blown away by the price! We expected it to be high, we were on an exotic location, but we did not want to give 6 000 CZK per person, for two hours. We were quiet disappointed, and wondered about some other choices because we wanted to get to know the local culture (not just see the resort and live in a bubble), attractions, taste some traditional food, and above all, visit the capital. After an unsuccessful mission at the front desk, we browsed the Internet and considered renting a car, which was such a reckless idea that immediately faded away. The car rental only offered manual shifting, the steering wheel on the right side, the landscape is full of hills and narrow roads, and drivers are crazy = dangerous idea. We finally gave up on any adventure, and ordered a taxi to Victoria at the reception. We drove into town already around noon (everything mostly closes at 4pm), so we wanted to manage everything (although there was not so much to see) [haha]. The ride was quick, about 15/20 minutes, so we were there in no time. The taxi driver dropped us off at the taxi station near the Natural and History Museum, where we went back from to the hotel.


Zdravím všechny z Maui, i když jsem byla na Seychelách před měsícem, neměla jsem moc času na blogování, takže jsou články malinko opožděné. Dneska chci s vámi sdílet zážitky z výletu do hlavního městečka Seychel jménem Victoria. Na hotelové recepci nám nabízeli plno výletů, od rybaření a potápění po různé túry. Všechno vypadalo skvěle a lákavě, až na ty šílené ceny! Bylo nám jasné, že jsme na exotickém místě, ale nechtělo se nám dávat za dvouhodinový výlet šest tisíc korun na osobu! Docela nám to vrtalo hlavou, chtěli jsme se totiž trochu porozhlédnout po okolí, poznat zdejší kulturu, navštívit místní atrakce, ochutnat tradiční jídlo a především navštívit hlavní město. Na internetu jsme prohlíželi různé možnosti, dokonce nás napadlo půjčení auta, ale taková neuvážená myšlenka nás hned přešla (nepůjčovali automat, řídí se na levé straně, všude jsou kopce a úzké silničky, a místní řídí jako blázni). Nakonec jsme se na dobrodružné tury vykašlali a na recepci objednali taxíka do Victorie. Vyrazili jsme už kolem poledne (všude zavírají kolem čtvrté), tak jsme chtěli všechno stihnout (i když toho zase nebylo tolik) [haha]. Jízda byla rychlá, něco přes čtvrt hodiny, takže jsme tam byli cobydup. Řidič nás vysadil na taxikářské stanici blízko hlavního muzea, odkud jsme pak jeli zpátky do hotelu.

We first visited the Natural and History Museum, full of non-viable sea creatures and sharks! Actually, it was kind of weird, so we took a look at it swiftly, leaving a message in the visitors’ book, and continued on. Like others, we dug into the local market with fruits, vegetables, and fish (it was after noon so it was not in full operation). We of course visited couple souvenir shops (they were on every corner), mainly selling beautiful soaps in the shape of their national symbol – walnut (which looks more like a butt) [haha], but really! We checked the post office, and of course, sent a postcard to Prague:) During our city tour we undoubtedly came across a local Big Ben, which is built on the main roundabout. We already once passed by it on our way from the airport but couldn’t really take a closer look at it, the taxi driver was driving like Schumacher:)


První jsme navštívili Národní muzeum plné neživoucích mořských potvůrek a žraloků! Popravdě, bylo to docela divný, takže jsme si to svižně okoukli, nechali vzkaz v návštěvnické knize a pokračovali dál. Jako další jsme prošmejdili místní trh s ovocem, zeleninou a rybami (prodejci už pomalu sklízeli stánky, takže trh už nebyl v plném provozu). V městečku jsme zavítali do pár obchůdků se suvenýry (byly na každém rohu), kde prodávali hlavně krásná mýdla ve tvaru národního symboluořechu (který spíš připomíná pořádný zadek) [haha], ale fakt! Taky jsme skočili na poštu a samozřejmě poslali do Prahy pohledy! Při prohlídce města jsme nemohli minout místní Big Ben, postavený na hlavním kruhovém objezdu. Je docela prťavý, což jsme zaznamenali už při cestě z letiště, kdy jsme ale okolo jen prosvištěli, poprchávalo a řidič jel jako Schumacher, takže jsme si ho nemohli moc prohlížet.

Despite sight seeing, we went to get some refreshments in a great coffee place (by complete coincidence offering shisha, hookah, of course we tried). I think it was one of the most popular cafes, literally packed with tourists and local sweet lovers. We ordered a banana split with coffee and hookah. What a pleasant afternoon:) It was located just by the State House, close to the Indian Temple (which was unfortunately closed). Well, I stated the most interesting and major attractions; the town is tiny, so there’s not so much to see. At first we were afraid we wont have enough time to see it all, but everything is manageable in 2 hours. I hope you like the photos, and find those tips helpful if you decide to visit Victoria.


Po prohlídce místních památek jsme se občerstvili ve skvělé cukrárně a kavárně (nabízeli i shishu, vodní dýmku, kterou jsme samozřejmě zkusili). Myslím, že to byla jedna z nejoblíbenějších místních cukráren, byla doslova narvaná turisty i místními milovníky sladkého. Objednali jsme si banán split s kávičkou a vodní dýmku. Když na to teď vzpomínám, fakt příjemný odpoledne:) Kdybyste ji chtěli navštívit, je hned vedle vládního sídla, a blízko Indického chrámu (který byl bohužel zavřený). No, myslím, že jsem vám sepsala ty nejzajímavější a nejhlavnější atrakce, městečko je malinké, takže tam toho k vidění není o moc víc. Napřed jsme se obávali, abychom všechno stihli, ale všechno si v klídku projdete do dvou hodin:) Doufám že se vám fotky líbí, a třeba vám tahle moje vzpomínka pomůže, pokud někdy navštívíte Victorii.

Napsat komentář