Hi to Autumn – #Ootd Look

Hi to Autumn – #Ootd Look


Hii everyone:) I hope you are not taking autumn weather as I do – we went to hide in IKEA and bought some little decorations, because it was raining so hard, and who would want to spend it outside!? It’s not like summer rain when I purposely stand and enjoy warm drops! But what can you do, fall also has its place in the year, and beautiful golden leaves compensate such doom atmosphere!


Ahooj všichni:) Doufám, že si neužíváte podzimní počasí tak jako já – jeli jsme se schovat do IKEA a rovnou tam nakoupili nějaké drobnosti, protože lilo jako z konve a kdo by se chtěl procházet venku!? To není jako letní déšť, kdy člověk rád nastaví hlavu i tělo teplým kapkám! Ale co se dá dělat, podzim holt má taky své místo v roce, a zlátnoucí listí nějakou tu plískanici vynahradí.For today, I prepared #ootd (outfit of the day) post because I have not done one for ages! Look is quite simple and fits well for fall due to darker colors. My probably most popular piece from it is black pearlshirt (Balmain) and burgundy jacket (Dolce Gabbana)! I don’t know why, but for me, fall is somehow linked to leather pieces, so you will see me wearing some very often:) – only when it’s not too cold, because I don’t like to zip up my jacket (one must withstand something for beauty), especially matching it with ripped denim jeans (Sons of Anarchy style)! But anyhow, lets move on to my clutch! As you can notice, I’m always going for big handbags over the shoulder, but today is a big exception [yaaay]. Anyways, the reason is simple, when I wear leather jacket, its very smooth so my bag tends to slide off very fast, and does not hold on (it also doesn’t fit over the shoulder due to layers and layers of clothes). Lately, I somehow got used to big purses, even though it is 90% of the time nearly empty, so I have to get used to smaller pieces! Eventually I prefer smaller bags in winter because I’m expert in layering and of course that includes wearing a scarf, hat, gloves, and then one chair in a restaurant is not even enough to take everything off, and imagine having a huge bag. On the other hand, it is again true that a large one is great for storing personal belongings, and during shopping or even a walk, you can take things off without losing them:)! So now, I don’t know which option is actually better…what handbag do you prefer to weak in winter? I especially favor one that is not complicated when closing or opening when wearing gloves:) I hope you are enjoying Sunday chill, and happy start to the week!


Dneska jsem si pro vás připravila #ootd (outfit of the day) příspěvek, protože jsem ho už dlouho neudělala! Look je docela jednoduchý a vlastně i podzimní, s tmavšími barvami. Asi nejoblíbenější kousky z něj jsou perličkové tričko (Balmain) a vínová bundička (Dolce Gabbana)! Podzim mám docela spojený s koženými kousky, takže to na mě uvidíte asi často:) – jenom když není moc velká zima, protože si kožené bundičky nerada zapínám! Ale ráda je nosím (pro krásu se musí něco vydržet), tedy ne, že bych si ji brala v mrazu, ale strašně se mi líbí bunda k roztrhaným džínům – Sons of Anarchy styl! Po strašně dlouhé době jsem vyvenčila psaníčko, kabelka na rameno mi totiž z hladké kožené vždycky padá, vlastně mi tam ani nedrží, jak se ji nemůžu pořádně nasadit – asi se tam ucho nevejde přes vrstvy a vrstvy teplých hadříků. Poslední dobou jsem nějak zvykla na velké kabelky, a přitom ji mám 90 % času skoro prázdnou, takže si musím začít odvykávat a nosit menší kousky:) Nakonec jim v zimě dávám přednost, protože samozřejmě nosím hrozně vrstev, šálu, čepici, rukavice, a pak nestačí ani jedna židle v restauraci na odložení, a navíc ještě místo na velkou brašnu! Na druhé straně je ale zase pravda, že do velké si můžete v průběhu procházky, dne nebo nakupovaní odkládat věci! Tak teď nevím, jaká možnost je vlastně lepší … jakou kabelku nosíte v zimě nejraději? Já hlavně takovou, která nemá komplikované zavírání a může se otevřít i v rukavicích! Doufám že si užíváte nedělní pohodičku a krásný start do týdne!:)Napsat komentář