October Cosmetics – Daily Routine

October Cosmetics – Daily Routine 

Hi everyone! Today I have prepared few words and photos on the theme of daily cosmetics. Lets first peak at eye shadow palette by Lancome (Audacity in Paris), which I’m was really excited to try! It contains 16 shades of matte and glossy, so there is plenty to choose from! The packaging on its own is very nice, luxurious, and the box is very solid and firm so great for traveling since it seems stable (nothing can break). Even though it belongs to the more expensive category, such an investment is worth buying – shadows are well pigmented (I preferably use beige and brown) easily and comfortably smudge and are not dusty [yaaay].


Ahoj všichni!:) Dneska jsem si pro vás připravila pár slov a fotek na téma denní kosmetiky. Jako první mrkneme na paletku s očními stíny Lancome (AudaCity in Paris), ze které jsem opravdu nadšená. Obsahuje 16 odstínů, matných i lesklých, takže se z ní krásně vybírá. Už obal je moc hezký, působí luxusně, a krabička je kvalitní a pevná. I když patří do dražší kategorie, určitě se taková investice vyplatí – stíny jsou skvěle pigmentované (nejraději používám béžové a hnědé), snadno a příjemně se rozmazávají a hlavně nepráší. Prostě jsem z ní opravdu nadšená [yaaay].

The other great new product in my bathroom is Giorgio Armani makeup that creates a really soft skin. It has a special satin and slimy texture so it greatly smudges, it completely slips on the fingers (at least to me). I’ve tried many foundations, cheaper and more expensive, but this one is truly amazing. Moreover, after applying it, it lasts the whole day so customizing and fixing it during the day is really not necessary (and even some layering because it covers nicely).


Druhá skvělá novinka v mé koupelně je Giorgio Armani make-up vytvářející opravdu jemnou pokožku. Má takovou zvláštní, mazlavou a saténovou strukturu, takže se skvěle roztírá, úplně klouže (tedy aspoň mně). Vyzkoušela jsem už hodně make-upů, levnějších i dražších, ale tenhle je opravdu úžasný. Navíc po nanesení dlouho vydrží, takže upravovaní a doličování během dne není třeba (a ani nějaké vrstveni, protože krásně kryje).

The latest popular product is by Macblush. I bought it quite a long time ago, but I started using it on a daily basis just the other day. I was especially interested by its color, because it is not just a blush, but highlighter in one. On the cheeks it appears lightly, with a cool pink tone with a subtle metallic finish. Because it really brightens, I apply it carefully and with sensitivity so the overall look looks natural and elegant!


Poslední oblíbený produkt je tvářenka značky Mac. Koupila jsem si ji docela dávno, ale teprve onehdy jsem ji začala používat na každodenní líčení. Nejvíc mě zaujalo barva, protože to není jen obyčejná tvářenka, ale i rozjasňovač v jednom. Na tváři působí lehce, s chladným růžovým tónem s jemným metalickým povrchem. Protože tvářenka pleť opravdu rozjasní, aplikuji ji opatrně a s citem, aby byl celkový vzhled přirozený a elegantní!

I hope you liked the article, and it might have even helped you if you are looking for other products, or just thinking about it their use:)


Doufám, že se vám článek líbil, a třeba i pomůže, pokud hledáte jiné produkty, nebo o tom jen přemýšlíte:)

Napsat komentář