Nude but Bright – Look

Nude but Bright – Look

Hello from Thursday evening [yaaay]. I’m having such a relaxing stay at home, Moni and Mom went to Ikea and bought a great supply of candles, so we have a romantic, and nicely scented home (we prefer vanilla and strawberry). Otherwise, I did some morning workout, I follow Cassey Ho, Blogilates, she has an amazing Youtube channel which shows all possible pilates exercises, definitely recommend it:) She has such a motivating and encouraging attitude, I know that’s part of it, but she somehow caught my attention:) After I finished my mourning routine, I continued my arms workout through ironing (home cleaning is hard work guys!) [haha] To easy up the ironing process, I placed my notebook in front of the board and watched Vikings; Moni told me about it few days ago, it’s not a new series, it has few seasons, so I’m happy to iron – bring me the clothes please:) During the evening, Pipa, my younger brother bought me tickets to Dejvické Theater to see Brian, so my boyfriend and I had a really nice evening:)


Ahoj ze čtvrtečního večera [yaaay] Dneska mám doma takovou pohodu, Moni a Maminka sjely do Ikei a nakoupily zásobu svíček, takže máme romantiku, a to pěkně voňavou (nejradši kupujeme vanilkové a jahodové). Jinak jsem si byla ráno zacvičit, nejradši cvičím podle Cassey Ho, Blogilates, má skvěly Youtube kanál kde ukazuje všechny možné pilates cviky, určitě doporučuju:) Hlavně má strašně motivační a povzbudiví přístup, já vím to k tomu patří, ale přijde mi vtipná a něčím mě hrozně zaujmula:) Po pilates jsem cvičila ruce a to žehlenííím (domácí práce jsou dost náročné chlapy!) [haha] aby jsem si to ulehčila, položila jsem si notebook před prkno a jukla na skvělý seriál Vikings – předevčírem mi o tom řekla Moni – není to žádná novinka, už to má pár sezón, takže noste prádlo, ráda vyžehlím:)! K večeru jsem se musela hodit do gala, Pípa, mladší bráška, mi koupil lístky do Dejvického divadla na Brian, takže jsem s přítelem vyrazila taky trošku za kulturou:)

And now the photos from yesterday, by my private photographer Moni:) Red tomato presents red sweatpants from Abercrombie & Fitch, I think if I had not mentioned they are sweatpants, nobody would have even recognized it. When I think of sweatpants, I imagine baggy sports pants, but these are narrow and definitely not for running, so the complete opposite. I wore the same but grey for our road trip to Dresden, and they really proved to me, they are comfortable, warm, and I think even great looking for everyday wear even to the city since they don’t look informal:) For the top, I chose a grey sweater from Brandy Melville I bought last year in LA. They have really nice collection of clothes and accessories, everything seems hippie, and into the beach lifestyle so just directly to LA! Since my sweater was unfortunately not enough, I took a Moncler vest, with a red scarf, to match my tomato sweatpants:) To finish my look, rings and hair clip is from Accessories – an amazing store, there used to be a shop on Wenceslas Square (come back please)! My hamsa necklace and bracelets are my own handmade products, under the name Mokama. Well, good night for now, I’m still going so watch one episode of Vikings!


A tědka k fotkám ze včerejška, mojí privátní fotografkou Moni:) Červené rajče představuje rudé tepláky Abercrombie & Fitch, myslím si že kdyby jsem vám neřekla že to jsou tepláčky, nikdo by to ani nepoznal:) Když řeknu tepláky, představím si vytahané a sportovní kalhoty, ale tady ty jsou úzké a rozhodne si v nich nedokážu představit běhat, takže úplný opak:) Do Drážďan jsem si vzala stejné, ale šedivé, a fakt se mi osvědčily, jsou pohodlný, teplý, a myslím i pěkný někam do centra poněvadž nepůsobí neformálně:) K tomu jsem si vzala svetřík od Brandy Melville který jsem si koupila loni v LA. Mají fakt pěkné oblečení, všechno jakoby hippie, a plážový styl takže prostě přímo do LA! Protože svetřík bohužel ještě nestačí, vzala jsem si Moncler vestu, a k tomu červenou šálu, ať se mi to ladí k těm tepláčkům:) Samozřejmě jsem se musela nějak vyšperkovat takže prstýnky a skřipeček mám z Accessories – na Václaváku měli obchůdek, ale to už je hodně dávno:( Hamsu kolem krku s náramky si vyrábím sama, pod jménem Mokama. Tak dobrou noc, já se jdu kouknout na jeden díl Vikings!

8 thoughts on “Nude but Bright – Look

Napsat komentář