My Tracksuit Addiction – Collection (Wardrobe)

Hi folks:) So for today I prepared something about my “addiction“. It’s nothing negative, though … well, there’s one bad side to it; it takes up so much space! But I will not keep you guessing for long – it’s about my track suits obsession, hoodies mainly [yaaay]:) It all started in high school, during the exam period. You know the drill, up all day, all night, revising, trying to expand that brain for hours, sleeping 2 hours a night (lets call it napping), and then you feel like a zombie, that just wobbly walks around. In addition, we had more than one exam during the day, so comfort is first! Can you imagine dressing up? Nope, not a chance! So I couldn’t even imagine the idea of going from pyjama pants to stockings or jeans (although for some it may be convenient). So I put on sweatpants, a hoodie, Uggies to keep warm, turned on my brain and lots of redbull [yaaay – naaay]. Exam period took about two weeks, so during this time I got really used to this comfy phase, and since then only dressed in track suits, well until now:) Tests, no tests, HAIL to all the hoodies!


Ahoj lidi:) Dnes jsem si připravila něco ohledně mé „závislosti“. Nejde o nic negativního, i když … vlastně jedna špatná stránečka se najde: zabírá to hrozně moc místa! Ale abych vás nenapínala – jde o mou závislost na teplákových soupravách, hlavně mikinách [yaaay]:) Všechno začalo na střední, ve zkouškovém období. Znáte to, dnem i nocí se učíte, naspíte maximálně dvě hodiny, a pak se cítíte jak kus hadru, který se jen tak valí a na zkoušku se mu fakt nechce. Navíc jsem jich během dne měli víc, takže pohodlí na prvním místě! A představa, že se z pyžamových kalhot mám soukat do punčoch nebo džín (i když někomu můžou přijít pohodlný) mě nelákala. Tak jsem si natáhla tepláky, mikču, na nohy Uggies, zapnula mozek a hurá na testy [yaaay-naaay]! Ty probíhaly asi dva týdny – za tu dobu jsem si na tenhle pohodlný outfit zvykla tak, že od té doby jsem takhle oblíkaná chodila každý den, až do teď. Testy, netesty, ať žijou tepláky!

Because I was so fond of it, whenever I traveled, I was mainly shopping for new colors and types! In Prague, I bought a couple from Adidas, the sort of glossy, typical ones, but I shortly became unhappy with them, they are not very warm, and the material became uncomfortable, oh, and I started to dislike the ones that don’t have a hoodie over. In the US I started to really like ones from Victoria’s Secret and Juicy Couture! Although they are “only” sweatpants, they look beautiful and they are certainly not the type you take to a cottage, when you are cutting wood, or making arranges on the garden:) Actually, I wear them anytime, anywhere, shopping, to a restaurant, for the evening and even to a bar or a club:) They also have beautiful themes! VS is more elegant, dark, with little gentle patterns, yet PINK has all types. From the classics, white to neon, with prints, various inscriptions, tiger motifs, special sweatshirts and T-shirts even with logo of the local university! For example, in LA, with UCLA sign and logo (University of California in Los Angeles). In addition, most US states have their special edition, so you can only buy limited items with unusual prints in that store. So on Hawaii, you find clothes with pineapples, Waikiki beach, and surfs, that is nowhere else:) Now you understand why I have such a big wardrobe?


Protože jsem si je tak oblíbila, kdykoli jsem někam cestovala, dokupovala jsem si nové barvy a typy! V Praze jsem si jich pár pořídila od Adidas, takové ty lesklé, typické, ale nakonec jsem s nimi nebyla moc spokojená, nejsou moc teplé a začalo mi vadit, že nemají kapuci. V Americe jsem si oblíbila mikiny od Victoria’s Secret a Juicy Couture! I když jsou to „jen“ tepláky, vypadají krásně a rozhodně to není ten typ, co si vezmete na chatě, když se hrabete v záhoně! Vlastně je nosím kdykoli a kdekoli, na nákup, do restaurace, na večer i do klubu:) Navíc mají krásné motivy! VS je spíš elegantní, tmavší, s nepatrným vzorem, ale v PINK najdete snad všechny typy. Od klasické bílé po neonové, s potiskem, různými nápisy, tygřím motivem, speciální mikiny i trička s logem místní vysoké školy! V LA tedy třeba s nápisem a logem UCLA (University of California in Los Angeles). Kromě toho má většina US států svou speciální edici, takže jen na Havaji koupíte limitovanou mikču s ananasem, pláží Waikiki a surfem:) Už chápete, proč mám tak velkou skříň?

In addition to VS and PINK, I adore Juicy, especially those with glitters and stone designs on the back. These were actually my initial ones, I bought my first one ages ago in London. It was pretty overpriced, but I wanted to try it! Since it was pretty expensive in UK, I bought more of them overseas, in the US (they were cheaper, and I also got few in outlets), when they were still available in stores. Juicy had several stores in the USA, but about two, three years ago, the company in most states withdrew from the market, so I haven’t really been to their official store lately. Apparently, they wanted to focus only on the online store, which I don’t understand, because their shops were crowded with hungry shoppers! So, that leaves us to either buying online, without having the possibility to try it on, or…hey there – overpriced store in Britain…and than another official store in Singapore (I’ve been there several times, they offer less than what used to be in the USA, for double prices) and a few boutiques in Monaco, which is again cost-nonsense (there are probably other official stores but I have come across these). Maybe I will give their website a try, after all, I have my size, so I’m not afraid that it wouldn’t fit!


Kromě VS a PINK mám ráda i Juicy, hlavně ty s kamínkovými vzory na zádech. Ty jsem vlastně nosila nejdřív, první jsem si koupila už dávno v Londýně. Byla pěkně předražená, ale chtěla jsem ji vyzkoušet! V Americe jsem si jich časem dokoupila víc, to byly ještě dostupné v obchodech. V USA měli několik obchodů, ale tak před dvěma, třemi lety se firma ve většině států stáhla z trhu, takže jsem je od té doby skoro neviděla. Prý se chtěli zaměřit jen na online nabídku, což moc nechápu, protože obchody měli narvané zájemci! Takže zbývá koupit bez vyzkušení na netu, nebo předražené prodejny v Británii, a pak ještě oficiální obchod v Singapuru (byla jsem tam několikrát, nabídka menší než bývala v USA a ceny dvakrát vyšší) a pár butiků se zbožím různých značek v Monaku, což je ale opět cenově nesmysl! Možná si do budoucna něco objednám online, koneckonců velikosti mám vyzkoušený, takže se nebojím že by to nesedlo!

And now a common question – “what color is your favorite?” Well, my favorite color (some may not consider it a color, I do) is a grey (and no, I’m not a dark, negative, sad person)! I also like dark navy blue, and purple, so I wear these the most. Of course, I wear bunch of other ones, green, yellow, pink, white, etc (you see, I’m a happy person, who likes rainbows, flowers, believes in unicorns and aliens), but rarely, you can usually find me in grey (and still very happy)! Lately I got used to the ones without a zip! But those, hard to find, so when I do see few, I buy them all (/guilty face) Most of them show up in the PINK section. They quiet often have special events, and promotions – gift with purchase (usually over some amount), so if you do end up buying more stuff (like me), its definitely worth waiting for some great deal:) I usually split my shopping into several transactions to get more gifts (/puppy eyes face), since they usually have several types to choose from, and if I’m spending more money, I want presents! But what, for my money I want to take advantage of everything they offer, so let them give me a nice gift to each and every purchase! Sometimes at the checkout they will say that there is only one gift per person, so I say “show me where it’s written, I want evidence” (my dad is a layer, its in my blood!), and they start with the whole blabla, so I go outside the store, find my dad and two brothers, and they go pay the rest (separately). There it goes, problem solved:) Anyways, be sure to checkout or ask about their promotions, (sometimes it is not displayed), so you don’t miss a great deal! PINK has really nice gifts, I’ve got quite a lot of different ones, mugs, sandals, iPhone covers, various bags and miniature perfumes, sometimes even a voucher for a discount on your next purchase. It’s good to have a look in advance on their website, they sometimes offer free shipping too! A couple of times we even used their PINK app, you show a special code and get a discount or a gift:) Well, now it slowly seems I’m doing some sort of paid advertising for their wonderful events, but noo [haha], I just really like their brand and their collection!:)


A teď častá otázka – „kterou barvu máš nejraději?“ No, moje nejoblíbenější barva (někdo ji za barvu nepovažuje, já ano) je šedá! Taky mám ráda tmavě modrou, navy a fialovou, takže ty nosím nejčastěji. Samozřejmě i některé další, z nich ale zelené, žluté a bílé asi nejmíň, a naopak skoro denně šedivé:) V poslední době jsem si hodně oblíbila mikiny bez zipu a s kapucí. Těch se ale moc ve VS neprodává, takže když už nějaké najdu, kupuju snad všechny:) Většinou je objevím v PINK sekci, kde mají docela často dárečkynákupu a speciální akce, když zaplatíte přes nějakou částku, takže si nákup rozdělím na několik částí, které platím samostatně, na což prodavačky většinou koukají dost překvapeně. Ale co, za svoje peníze chci využít všechno, co nabízejí, takže ať mi dají pěkně dárek ke každému jednotlivému nákupu! Někdy na pokladně řeknou, že je jen jeden dárek na osobu, i když to nemají nikde napsaný, a tak na pokladnu s částí toho rozděleného nákupu pošleme bráchy nebo i tatínka:) A najednou to jde! [yaaay]. Určitě se na pokladně zeptejte, jestli zrovna není nějaká akce (někdy to nemají vyvěšené), ať vám dárek neuteče! Ty mají ve VS a PINK fakt krásný, už jich mám docela hodně, různé hrnečky, sandály, obaly na iPhone, různé taštičky a miniaturní parfémy, někdy dávají i poukázky na slevu na příští nákup. Je dobré si to okouknout předem na webu, viděla jsem, že někdy nabízejí i zasílání zdarma:) Párkrát se nám vyplatila i PINK aplikace! Při placení ukážete speciální kód, a dostanete slevu nebo dáreček:) Teď to pomalu vypadá, že dělám placenou reklamu jejich úžasným akcích, ale néé [haha], mám to tam jenom fakt ráda!

I hope you liked this post, and next time:) Oh, and for the end, a question! What piece of clothing or accessories you like most? I know that girls often adore shoes, handbags or jewelry, but for me = jumpers (comfy and cuddly!) Bye:)


Snad se vám příspěvek líbil, a zase příště:) Jo, a nakonec otázka! Jaký kus oblečení nebo doplňky máte nejraději vy? Vím, že často holky ulítávají na botách, kabelkách nebo špercích, ale pro mě to jsou právě ty mikiny (a ještě se do nich pořádně zachumlat!). Pa:)!

3 thoughts on “My Tracksuit Addiction – Collection (Wardrobe)

  1. Ahoj, moc krásný článek! A krásně uspořádaná skříň! Chtěla jsem se zeptat zda objednáváš teplákové soupravy i online popřípadě kde? Děkuji

Napsat komentář