Maui – Keepin’ it Cool by the Pool

Maui – Keepin’ it Cool by the Pool

Hello everyone! So we’re half through our vacation on Maui (we are still flying for a few days to Waikiki and LA) [yaaay], but I haven’t been posting much because everyday looks like this: wake up, gym, swimming, tanning, burning (just at the beginning), and everything in between is dedicated to a proper meal:) Very relaxing, and chill, what more do you need on Hawaii [yaaay]. Of course we make exceptions, for example, we went to the movies twice! There are three big cinemas on Maui, two in the capital Kahului, quite close to our hotel, and one in Lahaina, about an hour by car. We of course chose the closest one near Regal Mall, and first went to see the Purge Election Year (horror), truly frightening, nasty, brutal and everything you don’t want to see before going to bed – don’t watch it! Its funny, because the tickets for this particular movie were even sold out, so we had to wait for the next screening (we spent the meanwhile in an arcade). Note: cinemas are organized differently than in the Czech Republic, there are no seating arrangements when buying a ticket so who ever comes first gets the better seat. Honestly, we don’t like this system, if you don’t come at least half an hour before the start, you have no other option but to sit meter from the screen. If you ever visit a cinema in America, be sure to take your seat at least 20 minutes before (although it depends, premieres are usually crowded, but older movies may vary). The second film we saw few days later was so much better – The Secret Life of Pets! We saw its commercials everywhere, TV, billboards and magazines, so we had to go! And it was worth it! It’s really remarkable, very funny, super cute and mainly so greatly done!


Ahoj všichni! Tak už jsme za polovinou dovolené na Maui (pak ještě letíme na pár dní na Waikiki a do LA)[yaaay], ale moc příspěvků jsem nepřidávala, protože každý den vypadá asi takhle: vstávaní, fitko, koupaní, opalovačka, nějaká ta spálenina (néé – to jenom na začátku) a mezi tím všechno prokládáme pořádným jídlem:) Takže pohodička, jak má být! Taky samozřejmě děláme výjimky, třeba jsme šli do kina, dokonce dvakrát! Na Maui jsou tři velká kina, dvě v hlavním městě Kahului, docela blízko našeho hotelu, a jedno v Lahaině, od nás asi hodinu autem. My jsme si samozřejmě vybrali to nejbližší, blízko obchodního střediska Regal Mall. Nejdřív jsme šli na horor Očista volební rok, aaa bylo to fakt strašidelný, hnusný, brutální a všechno co nechcete vidět před spaním, takže – nechoďte na to! Přitom byl vyprodaný sál, tak jsme museli počkat na další promítaní (mezitím jsme šli do vedlejší dětské herny). Poznámka: Kina tu mají jinak organizovaná než v Česku, lístky si kupujete bez zasedacího pořádku, takže kdo dřív přijde, ten má lepší sedátko. Nám to moc nevyhovuje, když nepřijdete aspoň půl hodiny před začátkem, nemáte jinou možnost než sedět metr před plátnem! Kdybyste někdy v Americe navštívili kino, určitě si zaberte místa aspoň 20 minut před vysíláním! (I když, jak na co, na premiéry je často narváno, ale na starší filmy někdy nepřijde skoro ani noha.) Druhý film, o pár dní později, byl mnohem lepší – Tajný život mazlíčků! Viděli jsme to všude na reklamách, billboardech a časopisech, tak jsme na to museli jít! A stálo to za to! Je to fakt skvělý, hrozně vtipný a hlavně roztomile udělaný!

Otherwise, we have great weather, just occasional clouds but mostly sunny and pretty hot, so we head to town dressed very lightly. Well, actually shopping malls and restaurants are usually freezing due to their strong AC, so a light sweater or hoodie is always useful:) You can see my new open top from Brandy Mellvile with pearly-gold decorative bra (these are super useful under loose t-shirts for its beautiful design so it doesn’t look like underwear). Victoria’s Secret it self promotes these bras for open tops, so I had to try it:) Otherwise we are lazy, we didn’t make any new trips (we have been just about everywhere here), so I’m adding photos from the pool, tanning, or more like grilling (turning around to have equal tan). These swimsuits are not exactly the best for united tan, but they look nice:)


Jinak tu máme skvělé počasí, jen občas nějaký ten mráček, jinak slunečno a pěkně teplo, takže do centra vyrážím hodně nalehko. Protože v obchodních střediscích a restauracích jede klimatizace tak, že je to někdy skoro jako v mrazáku, raději sebou nosím nějaký lehký svetr nebo mikinu. Na fotkách vidíte zrovna novinku, tílko top z Brandy Mellvile se zlatě-perleťovou ozdobnou podprsenkou (tyhle jsou super pod volná trička, jsou krásně zdobené, takže to nevypadá ani jako spodní prádlo). Ve Victoria’s Secret je propagují právě pod otevřené topy, tak jsem to musela hned zkusit:) Jinak jsme líní, na žádný nový výlet jsme zatím nejeli (už jsme stejně skoro všude byli), tak vám sem přidávám fotkyodpolední opalovačky u bazénu (plavky nejsou zrovna nejlepší na sjednocené opálení, ale vypadají hezky)!

I’m also adding photos with Moni after a while [yaaay]. Moni and Slava flew in to visit few days ago (they couldn’t come earlier because they just opened a new loungeSmoke House). It’s an amazing and comfortable spot focusing on shisha/hookah, homemade lemonades and cocktails. When I return to Prague, I will surely add a blog post just about Smoke House, so you know where you need to go:) Hope you have a great time and until next time in my upcoming post – certainly from the pool or beach, because eventually what else to do when on Hawaii…:)


Po dlouhé době přidávám fotkyMoni, přiletěla za námi se Slávou později, protože předtím nemohli – otevřeli si nový podnik Smoke House! Úžasné a komfortní místečko kde nabízejí vodní dýmku, domácí limonády, a koktejly. Až se vrátím do Prahy, určitě na blog přidám příspěvek jenom o Smoke House, abyste viděli, kam si musíte vyrazit:) Doufám, že se máte skvěle, a zase příště u dalšího příspěvku – určitě z bazénu nebo pláže, protože nakonec co jiného na Havaji…:)

Napsat komentář