Lancome – Energie De Vie Collection

Lancome – Energie De Vie Collection

IMG_9392

Hello everyone:) Today I have prepared a beauty post about my favorite beauty brand Lancome. It has a unique image and excellent reputation throughout their long history on the market. It focuses on skin care products, but also offers fragrances and cosmetics. Although it concentrates mainly on older customers, some products are also suitable for younger customers [yaaay]. Lancome products are unique not only in content but also for their beautiful packaging, and for great customer service with great system of bonuses for loyal (and random) customers. Lancome’s luxury brand products are quite expensive, so I’m almost sorry to use them (tiny bit of cream on the whole face) [haha]. It is therefore really useful to monitor their website that announces special offers and gifts, so it is sometimes better to wait for such opportunity. It is also beneficial to sign up to their loyalty program that offers special deals, gifts and sometimes invitations to VIP events. Recently they had an amazing offer – with any purchase over a certain amount you received Kerastase shampoo or three miniatures (mascara, eyeliner and eye make-up remover) [yaaay].


Ahoj všichni:) Dneska jsem si pro vás připravila beauty příspěvek o mé oblíbené kosmetické značce Lancome. Má unikátní image a dlouhodobě skvělou pověst. Zaměřuje se na produkty péče o pleť, ale nabízí i parfémy a kosmetiku. I když se z pochopitelných důvodů orientuje hlavně na starší zákaznice, některé produkty jsou vhodné i pro mladší ročníky [yaaay]. Výrobky Lancome jsou jedinečné nejen obsahem, ale i krásným balením, a hlavně mají skvělý zákaznický servis s promyšleným systémem bonusů pro věrné (ale i náhodné) zákazníky. Lancome je luxusní značka, výrobky jsou poměrně drahé, takže mi je skoro líto je používat (ždibíček krému na celý obličej) [haha]. Vyplatí se sledovat jejich webové stránky, kde se uvádějí speciální akce a dárky, takže je někdy lepší na takovou příležitost počkat. Osvědčilo se mi přihlášení do věrnostního programu, ve kterém dostáváte zvýhodněné nabídky, dárky a někdy i pozvánky na VIP akce. Nedávno měli skvělou akci – k nákupu nad uvedenou částku dávali Kerastase šampón nebo set tří miniatur (řasenku, tužku na oči a odličovač) [yaaay].

FullSizeRender 3FullSizeRenderFullSizeRender 2

Recently Moni, mom and I visited their store (they call it an Institute) and bought some amazing products (me = happy). They just introduced a new range of Energy De Vie, with three products that encourage skin, add freshness and finesse with a long hydration. Of course we could not resist and bought the whole set – twice [yaaay], and received a great gift, a set of Genifique Sheet Mask (and it pays off) because normally such set costs about two and a half thousand crowns!


Nedávno jsme s Moni a Mamínkou jejich prodejnu (říkají tomu Institut) navštívily a udělaly si vele-obrovskou radost:)! Zrovna představili novou řadu Energie De Vie, s třemi produkty, které pleť povzbudí, dodají svěžest a jemnost s dlouhou hydratací. Samozřejmě jsme neodolaly, koupily celou sadu – dvakrát [yaaay], a dostaly velký dárek, sadu s Genifique Sheet Mask (a to se vyplatí! – jak by řekli v TeleTele), protože normálně taková sada vyjde asi na dva a půl tisíce korun!

IMG_9389IMG_9390IMG_9394

So my procedure, I first completely clean my face (in the morning and evening I am using facial mineral water – Eau Fraiche Douceur) and then apply Pearly Lotion on a cosmetic wipe and then on my face (except the eyes). Then I apply and massage in about two pumps of Liquid Care, again skip the eye area (for the eyes I am using Genifique Yeux Pearl). I haven’t tried the last product, Mask Energie De Vie, but we were told it could be used during the day as a short 10-minute mask, which is then wiped using a tissue or cotton pad, or a classical night mask. So I still have to try it – I expect miracles [yaaay]. For the end, I have a question for you: do you have any tips for a great mask, preferably from cheaper brand, so I don’t always feel bad and could use them more often? I hope you had a great weekend, and goodnight:)


Jako první si kompletně odlíčím a umyju obličej (ráno a večer používám odličovací minerální vodu – Eau Fraiche Douceur) a pak aplikuju Pearly Lotion na kosmetický tampónek (kromě očí). Potom si nanesu a vmasíruju asi dvě pumpičky Liquid Care, znovu vynechám oblast očí (na oči používám Genifique Yeux Pearl). Masku od Energie De Vie jsem ještě nevyzkoušela, bylo nám řečeno, že se dá použít během dne jako krátká 10minutová maska, která se potom kapesníkem nebo tampónkem setře, nebo jako klasická noční maska. Tak to ještě musím vyzkoušet – očekávám zázraky [yaaay]. Na závěr dotaz: Máte nějaký tip na skvělou masku, nejlépe z levnější řady, aby mi to nebylo líto a mohla ji používat častěji? Doufám že jste si užili víkend, a zase příště:)

IMG_9395IMG_9393IMG_9396IMG_9391

Napsat komentář