How I Pack My Suitcase

Hi guys:) I hope you are all well – I’m definitely! – Since the weather is getting better (well, now it actually went to hell again, but well…)! For today I prepared a special post about my way of packing a suitcase, couple of tricks that might help you to hopefully easier the process:)! I would myself prefer to wrap the whole packing thing into five minutes, grab few pieces, add shoes, a cosmetic bag, quickly sit on it, zip it up, and lock it up, but that doesn’t unfortunately work for me!

And why did I now decided to write about packaging? Tadadá … I’m flying to Miami! [yaaay]. I’m so excited about it, 24/7 checking the weather app, bunch of photos on Instagram, so I’m just counting the minutes…I wish I was teleported – like ASAP, right now! We are also going to Orlando to visit Disney World and Universal Studios [yaaay]! So I thought it was a good opportunity to write how I prepare for my travels, and the way I actually pack my things in the most efficient way (at least for me). I don’t consider myself a packing expert, but my family and I travel a lot, so I think I got a pretty good idea what works for me:) Everyone has certainly their own system and mine may not be for everyone, but I’ve traveled to over 100 countries, so packing is sort of my thing. So lets get to it?


Ahoj lidi:) Doufám že se máte všichni skvěle – já tedy jo! – když už se nám to počasí tak lepší! Pro dnešek jsem připravila speciální příspěvek o balení kufrů, pár triků, které vám třeba pomůžou a snad i usnadní práci:)! Sama bych si nejradši balila tak do pěti minut, popadla jen pár kousků, navrch přidala boty, hygienickou taštičku, rychle kufr zaklapla, pěkně rozsedla a zamkla – ale tak to u mně bohužel nefunguje!

A proč jsem se zrovna teď rozhodla psát o balení? Tadadá … letím do Miami![yaaay]. Už se na to tak těším, každou chvíli pozoruju apku s počasím, fotky na Instagramu, a nejradši bych se tam teleportovala – hned teď! Taky se pojedeme podívat do Orlanda, navštívit Disney World a Universal Studios [yaaay]! Takže mi to přišlo jako dobrá příležitost sepsat, co a jak si balím s sebou. Nepovažuju se za nějakého balicího experta, ale s rodinou cestujeme opravdu často, takže už to mám dost vyzkoušené. Určitě na to má každý svůj systém a ten můj nemusí ve všem vyhovovat, ale už jsem procestovala přes 100 zemí, takže mám balení docela v malíčku:) Tak jdeme na to?

Before I even begin, I first look at the weather forecast. Traveling and packing to warm destination is definitely easier for me, with less preparations. To cold places (and I’m not talking about the north and south pole, where we had to be packed by a special list), we don’t travel so frequently, so I am quite uncertain about it, properly packing all the layers and all kinds of thermo clothes is not my thing, so do I hide these clothes somewhere far, far away in the closet. However, to warm places, that’s easy peasy:)

Secondly, it is obviously important, to exactly know how long is the journey to I set out your plan in a way to take enough of the most necessary things. Of course, less = the better, in the worst case scenario you can just buy it on the spot, but things like underwear, well, I don’t buy these for immediate wear because I want to have it washed before.


Než vůbec začnu, jako první se kouknu na předpověď počasí. Cestovaní a balení za teplem je rozhodně snazší, s kratší přípravou. Do chladných míst (a to teď nemluvím o severním a jižním pólu, kam jsem se vždycky balila podle speciálního seznamu) necestujeme tak často, takže v tom jsem docela nejistá, správně sbalit všechny ty vrstvy a všelijaké termo kousky mě moc nebere, takže to mám schované někde daleko, daleko ve skříni. Ovšem do tepla je to hračka!

Za druhé je samozřejmě důležité, na kolik dní vyrážím, abych si vzala dostatek důležitých věcí. Samozřejmě platí, čím míň, tím líp, v nejhorším jde na místě něco dokoupit, ale věci jako spodní prádlo si během cesty nedokupuju na okamžité nošení, protože je chci mít předem vyprané.

According to the length of the trip I organize my hygienic/cosmetic bag, the size of toothpaste, make-up remover, creams and perfume. If I only fly for two or three days, I just wrap testers (like the ones from Sephora). You can mainly take these with you on board (I often have dry skin on the plane so I can also take a small hand cream to apply it during the flight). According to the length of the trip I also pack my facial pads – per day 2 for eyes and 2 for the face (someone may prefer tissues, but I’m super against these, they droll and crumble), and facial gel or foam, but I haven’t found those in a mini pack. I also bought a special bottle travel set at Sephora, which is great since you can easily fill it up with all the ‘elixirs’ you use:) Since they are still quite large, for a 2-3 day journey, I often travel with mini products I got from Lancome as a gift with my purchase:) I use Lancome on every day basis so these miniatures really come handy, all the bottles are labeled and a great way to save space. When I have everything set out, I finally wrap everything into zip bags that I place in another bag. Larger bottle packs can’t be taken on on board so I will put that in my suitcase.


Podle délky cesty si organizuju i hygienickou taštičku, velikost pasty, odličovadla, krému a parfému. Pokud letím jen na dva, tři dny, zabalím si jen testery (takové ty ze Sephory). Hlavně si je můžete vzít s sebou do příručního zavazadla (v letadle mám často suchou pokožku takže se můžu během letu mazat). Podle délky cesty si taky balím odličovací tampónky – na den 2 na oči a 2 na obličej (někomu může vyhovovat kapesník, ale mě se hrozne drolí) a odličovací gel nebo pěnu, ty jsem zatím v mini balení nenašla. V Sephoře jsem si koupila cestovní set pidi lahviček, do kterých si snadno přelejete, co potřebujete:) Protože jsou docela velké, na ty 2-3 dny si většinou beru mini produkty, co jsem dostala od Lancomu jako dárek při nákupu:) tuhle značku používám nejčastěji, takže se mi mini set opravdu hodí – lahvičky jsou popsané a hlavně skladné. Nakonec si všechno zabalím do taštiček se zipem, které schovám do další, pevnější taštičky. Větší balení se nemohou vzít na palubu, takže šup s nima do velkého kufru.

Depending on the length and destination I also pack up my make-up bag. When I set out to warm places, knowing I will mostly be on the beach, I only pack the basic products. If I know that I will not apply much, I only take two small travel brushes (for powder and blush, they have about 10 cm). I also take a stick foundation, which is great since you don’t have to take it out of your carry on (plus the one I use from Lancome is very creamy so I only take a tiny moisturising cream – a tester).


Podle délky a destinace si balím i make-up. Pokud vyrážím za teplem a převážně na pláž, balím si jen ty nejzákladnější produkty. Pokud vím, že se nebudu nějak výrazně líčit, zabalím si jen dva cestovní štětečky (na pudr a tvářenku; mají asi 10 cm). K tomu make-up v tyčince, který nemusíte u rentgenu vyndávat z tašky (Lancome má tyčinkové make-upy dost krémové takže si s sebou zabalím jen malinký hydratační vzoreček).

So how do you start?

I will set out everything I need out of closet on the bed, so I have sort of an  “outline” of what I have and what is missing. I’ll make separate piles so I don’t get confused, like a stack of T-shirts, shorts, something warmer for the night, sleep wear, gym clothes and so on. When I have everything lined up and ready to go, each pile goes into separate travel bags (large zip bags). I have several sizes; so I’ll start from the smallest one that is for underwear and pyjamas, middle size one is dedicated to shorts and T-shirts and the largest one for sweatshirts, dresses, and other larger items. Once all packs are ready, I leave them on the bed and start filling up the bottom of the luggage.


Takže, jak začít?

Všeho potřebné si vyložím ze skříně na postel, ať mám přehled, co všechno mám a co mi naopak schází. Udělám si hromádky, aby se mi nic nepletlo, jako trička, šortky, něco teplejšího na večer, na spaní,hromádku do fitka a podobně. Když mám všechno srovnané a připravené, jednotlivé hromádky šoupnu do cestovních vaků (takových pytlíků na zip). Mám několik velikostí, takže začnu od nejmenšího. Do těch složím spodní prádlo a pyžamo, do středních šortky a trička a do největších třeba šaty, mikiny a svetry. Když mám balíčky připravené, nechám je na posteli a začnu vystlávat kufr.

The bottom of the luggage (the holes) is used for folded leggings, slippers for the hotel, flip-flops, and a couple of tissue packs:) Then I begin to put in prepared bags with clothes. I’ll start with the biggest one or with the one that I will open the least, which contains the minimum of my most important essential pieces. Underneath, I will also place a first aid kit bag, some pills (knock on wood! But you never know, any small scratches or a headache). I fill up the sides gradually with smaller packages. During that, I’m adding more fragile items (a small bag with bracelets, necklaces etc.) so that the soft clothes can keep it safe. Among it, I also pack my cosmetic bag, so it is safely stored, and when my luggage appears to be under 200 kg of heavy bags, it’s all safe and sound [yaaay]. The top is used for sweatshirts or a jacket so it is ready to be taken out, if it’s windy or chilly upon arrival. The top or sides are dedicated for my running shoes, in a plastic bag – lets them use as a seal, they can handle the heavy press. Empty space on the sides, is used for other essentials, like sun cream, adapter etc. Well, anyways, I wanted to write it up in a sense of “how I pack” than “what I pack” – that might be next time:)


Dospodu (do těch děr) se přesně vejdou složené legíny, bačkory do hotelu, žabky, a pár balíčků kapesníků:) Potom tam začnu skládat připravené pytlíčky s oblečením. Začnu s největším a tím, který budu asi nejmíň otvírat, nebo obsahuje nejmíň podstatné kousky. Dospodu zabalím i taštičku s první pomocí, léky (zaklepat na dřevo!, ale nikdy nevíte, nějaká odřenina nebo bolest hlavy). Na to a do stran postupně vkládám menší balíčky. Během toho přidávám křehčí předměty (taštičku s náramky, řetízky atd.), aby byly mezi měkkým oblečením. Mezi to si taky zabalím kosmetickou taštičku, aby se nic nerozbilo, kdyby se mi chudák kufr ocitl pod dvoumetrákovou hromadou jiných kufrů! Strany si většinou vycpu mikinou nebo bundou, aby byly po ruce, kdybych je chtěla po příletu rychle vytáhnout. Nahoru nebo do stran si zabalím tenisky v igelitce, ať slouží jako těsnění, ty nějaké to zmáčknutí vydrží:) Do mezer docpu ostatní věcičky typu opalovací krém, adaptér atd. Hlavně nechtěla psát ve smyslu „co si balím“, ale „jak si balím“:)

I hope you liked the post, and that it might have even helped you, in some way – and now, Miami here I come!! [yaaay].


Doufám ze se vám příspěvek líbil a třeba i pomohl – a hurá do Miami!! [yaaay].

Napsat komentář