Hop into Spring – Look

Hop into Spring – Look

Happy and beautiful Wednesday – indeed almost Thursday – to everyone:) Hope you are enjoying the day, despite the bad weather. [Ugh, ugh]. What are your plans for the weekend? Even though we are still half way in the week, I’m particularly looking forward to it! On Friday, we are planning on attending a barbecue party hosted by Moni and Slava [yaaay] and in the evening, I’m probably loosing my vocal cords due to hockey! Will you watch? The match starts at 7pm – Czech Republic vs. Russia! I have already prepared my jersey of Pavelec, although he’s not the goalie this year [naaay]. What about you? Do you have a jersey of your favorite player or any cheering tools? We bought face paints and new cheering paddles because we broke them on last years match (it was hosted in Prague and Ostrava, we went on one match!) [yaaay] Well, we are decent and loyal fans:) Well, despite hockey we are planning on making a trip to the Prague Zoo on Saturday, but the weather is pretty uncertain so we will see (if its same as today, nobody will get me out of bed)[yaaay].


Krásnou středu – a vlastně už skoro čtvrtek – všem:) Doufám, že se máte skvěle, i přes to ošklivé počasí. [fuj, fuj]. Jaké máte plány na víkend? I když je teprve polovina týdne, na volno se obzvlášť těším! V pátek máme naplánovanou grilovačku a večer asi přijdu o hlasivky u hokeje! Budete koukat? Zápas začíná v 19:15…aaa už mám připravený dres Pavelce, i když letos teda nechytá [bééé] A co vy? Máte dres nějakého oblíbeného hráče nebo fandící pomůcky? My jsme si s Moni koupily barvičky na tváře a nové plácačky, protože ty jsme minulý rok roztřískaly napětím! No jo, jsme pořádné fanynky[yaaay]:) Na sobotu máme namířeno do pražské Zoo, ale počasí je nejisté, takže uvidíme (jestli bude jak dnes, z pelíšku mě nikdo nedostane!)[yaaay].


Anyways, for today I have prepared some photos from a beautiful spring day! As usual, Moni and I headed to town, but before our shopping fever, I decided to take some photos (with Moni’s help – I need a selfie stick) for a new a blog post. As you can see, I had blue wave kind of mood (or I empathize with the Smurfs?) Blue tracksuit pants are from Abercrombie & Fitch, it’s not a loose fit, but more stylish yet comfortable piece! Sweatpants are among my favorite clothes. My favorites are from Juicy Couture, but they closed all stores in the US and have limited availability in Europe, so it’s most commonly in Asia, including Singapore, where we buy most of them. You can perhaps find the easiest way to buy them via web (but I have no experience with it). I love tracksuits from Victoria’s Secret as well – but it’s not always appropriate when you are heading to the city or to a restaurant, so those in the photo are great:) For the top, I chose a VS t-shirt by Pink, but its kind of hiding under my denim shirt from Zara. I bought it last summer; the gold studs on the collar and sleeves captivated me! Remember when it was a hit like 2 or 3 years back? I particularly really fell for it, we even bough studs and other essential material in LA to decorate our own clothes, mainly denim shorts [yaaay]. It was quite an adventure to find them – hunting for studs – mainly because we were told we could buy them mostly in Down Town, which is a over promising name unexpectedly in “suburban location” – although it is in the very center. You can primarily find Mexican shops and tiny boutiques where people from Central and South American countries offer their goodies. You can find literally anything, ranging from clothing, blankets, curtains, glass ornaments, toys, shoes … full anthill, with dozens of shops mostly for amazing deals and low prices! To be honest, we were scared at first, a lot of people in Hollywood warned us to avoid it since its not completely safe for tourists, but it turned out it was quite an exaggeration – well I felt like I was in a maze but it was worth visiting! When the weather gets warmer, I will definitely post some photos modeling in my own studded clothes on my blog or Instagram!


Připravila jsem si pro vás fotky z jednoho krásného jarního dne! Jako obvykle jsme s Moni mířily do centra, ale předem jsem se rozhodla udělat pár fotek (za její pomoci – potřebuju selfie stick) a udělat příspěvek. Jak asi vidíte, měla jsem asi nějakou modrou vlnu (nebo jsem se vcítila do Šmouly?):) Modré kalhoty-tepláky jsou z Abercrombie & Fitch, není to volný střih, ale spíš stylový a hlavně pohodlný kousek! Tepláky patří mezi mé oblíbené oblečení. Nejraději je mám od Juicy Couture, ta ale zavřela všechny obchody v USA a po Evrope mají málo, takže je seženete jen v Asii, například v Singapuru, kde je kupujeme my, nebo možná na webu (to se mi ale zatím nedaří). Miluju taky tepláčky od Victoria’s Secret – ale ne vždycky to vypadá vhodně, když razíte do centra nebo do restaurace, ovšem zrovna tyhle na fotce jsou skvělé:) K tomu jsem si vzala VS tričko od Pinku, to se ale trošku schovává pod košilí ze Zary. Koupila jsem si ji loni v létě, zaujaly mě zlaté cvočky na límečku a rukávech. Pamatujete asi před 2 nebo 3 roky, jaký to byl hit? Mně se to obzvlášť líbilo, dokonce jsme si s Moni v Los Angeles pořídily cvoky a další potřebné materiály a samy doma zdobily hlavně džínové šortky:) Bylo to docela dobrodružné shánění, protože je vedou hlavně v Down Townu, což je přes slibný název nečekaně “předměstské“ místo – i když v úplném centru. Jsou tu hlavně mexické obchůdky a prodejničky lidí ze středo- a jihoamerických zemí, celé ulice zaměřené na určitý sortiment – obleky, deky, závěsy, skleněné ozdoby, hračky, boty … úplné mraveniště, vždycky desítky obchodů na jedno téma pohromadě, a většinou za bezvadné nízké ceny! V Hollywoodu nás varovali, že to tam možná není úplně bezpečné, ale ukázalo se, že dost přeháněli – nám se v té spleti krámků naopak líbilo a stavujeme se tu skoro vždycky, když jsme v LA. Až bude teplo, určitě nějaké cvočky na našich “modelech“ uvidíte na mém blogu nebo Instagramu!

Otherwise, everything else is mixed into brown and beige shade since I was already shining in my blues:) Gold/beige Gucci sneakers are my favorite for their low profile and modest look, since they don’t scream with logos – I’m wearing Gucci. You can’t even tell by their decent look:) To complete my look and stuff my necessities, I took my Chanel handbag, leather Dolce jacket and Mokama bracelets and necklace that Moni, mom and I hand make (you can peek at our eshop). I hope you liked the photos and I’m off to being a detective to solve cases in Law and Order (my favorite TV series)[yaaay].


Jinak jsem všechno ostatní sladila do hněda a béžova, protože jsem sama o sobě už docela svítila. Zlatobéžové tenisky Gucci se mi líbí kvůli nenápadnému designu, nekřičí z nich značkový symbol. K tomu jsem si vzala Chanel kabelku, koženou Dolce bundičku a Mokama náramky a řetízek kolem krku, ty si s Moni a Mamínkou vlastnoručně vyrábíme (můžete se kouknout na náš eshop). Doufám, že se vám fotky a psaní líbily, a já jdu řešit detektivní případy v Právo a Pořádek na Nově:)

4 thoughts on “Hop into Spring – Look

Napsat komentář