Flavors of Fall – With Uggies

Flavors of Fall – With Uggies

Good afternoon, after a long time:) I know I have not written anything for a few days, like a week, but just after returning from Hawaii, I unfortunately got sick – most probably because we travelled for 2 straight days so the exhaustion and the shift from hot to cold:( I didn’t even unpack and just crashed in bed with fever (and 12hr time difference didn’t help) – I usually passed out around 8pm, and was up by 4am – so I had it all somehow thrown around – so my body just turned off. If I wasn’t ill, time shift/jetlag would normally not be a problem for me, I kind of like writing articles in the middle of the night (I’m an owl night person) so I would just continue on my blog articles but I had no desire or energy to invent anything whatsoever:( So, because I had a couple of days to rest I can finally continue – and I would like to start with a thank you for all votes and support in the blog competition even though I didn’t honestly expect anything since there are so many talented girls with incredible and interesting content!!

So, as I had few days to rest, I’m feeling a lot better, so I’m coming back to the role of a writer:) Today I went to the city centre with mom and Moni (girls day)! Of course I left all wrapped around in layers and covered in my scarf that can be used as a blanket – in the worst case scenario situation [haha]:) Afternoon has not been so cold, mostly sunshine, so the worst has not yet happened [yaaa]:) I also wore my Uggies, so I was feeling all warm and cuddly. I really like to wear them in autumn, but try to avoid them in winter (even though they are meant for cold days) because Prague can turn into a dirty dark pile of snow so I feel bad to wear them (for that weather I have my special 7 year old Uggies that are able to survive any climate – my forestry shoes)! I actually came across those shoes a long time ago in America, and even in summer worn shorts and a undershirt. I’ve always been surprised how come those girls don’t get a heat stroke attack, but from my own experience, I then realized that Uggies are certainly abnormal because they maintain both heat and cool temperatures. In winter, you feel really hot, and in the summer you have a pleasant cool feeling – but I’ll keep them only for the cold days so I avoid turning into a snowman:) So now you know my shoe story (cool story I know) – LETS move on – I took my handmade bracelets and necklaces – Mokama – you can also check them out on our eshop. For today, I chose Evil Eye Blue SET combined with 2 necklaces with Buddha and Evil Eye charms. And…as I’m talking about my handmade goodies, I have to go back to my little home factory to produce NEW stuff:) Have a nice Thursday afternoon and soon – hurray weekend [yaaa]:)


Dobré odpoledne po dlouhé době:) Vím, že jsem už pár dní nic nenapsala, spíš tak týden, ale hned po návratu z Havaje jsem bohužel onemocněla – kvůli přesunu z tepla do zimy:( Ani jsem si nestačila vybalit a už jsem ležela s horečkou v posteli, a k tomu ještě šílený 12hodinový časový posun – většinou jsem odpadla kolem 20 h, a už vstávala ve 4 ráno – takže jsem to měla všeho nějak přehozený a musela jsem lehnout a vypnout. Normálně by mi časový posun ani tak nevadil, otevřela bych si noutbúk [yaaay] a pokračovala článcích ale jak mi nebylo zrovna nejlíp, neměla jsem chuť ani energii něco vymýšlet. Protože jsem už pár dní nic nenapsala, neměla jsem možnost vám poděkovat za hlasy v soutěži Blogerka Roku – takže všem ještě jednou moc děkuju za podporu, i když jsem teda popravdě vítězství neočekávala, protože holky mají fakt úžasné blogy:)

Ale teď už je mi o hodně líp, takže šup zpátky do role spisovatelky! Po týdnu vylehávání a obskakovaní od hodné Maminky [yaaay] jsme dneska vyrazily s Mamínkou a Moni na procházku do centra. Samozřejmě jsem odcházela obalená ve vrstvách a zahalená šálkou, která v nejhorším sloužila jako deka [yaaay]:) Odpoledne nebyla ještě taková zima a hlavně svítilo sluníčko, takže na nejhorší ještě nedošlo [yaaay]:) Hlavně jsem vytáhla svoje Uggies, takže mi bylo na nohy teplíčko. Na podzim je mám fakt ráda ale i když jsou do zimy myšlené – do takové té mokré zasněžené Prahy si je nerada beru a je mi jich líto, protože se rychle zašpiní:( Na takové počasí už mám jedny speciální Uggies, staré snad 7 let, tak je nosím kamkoli jak nějaké lesnické botky:) Na tyhle teploučké botičky jsem narazila docela dávno, viděla jsem je hodně v Americe, a dokonce nošené v létě s šortkami a k tílku. Vždycky jsem byla překvapená, že není holkám teplo, ale z vlastní zkušenosti jsem pak zjistila, že jsou v tomhle fakt zvláštní – protože udržují jak teplo, tak příjemný chládek. V zimě vás opravdu zateplí, a v létě vás zase příjemně ochladí – prostě nějak udržují teplotu – ale já si je nechávám jen na zimu aby jsem se neproměnila v sněhuláka! Ale od bot už dáál, vzala jsem si své ručně vyráběné náramky – Mokama – na které se můžete taky mrknout na eshopu– na dnešek jsem si vybrala Evil Eye Blue SET a dva náhrdelníky – Buddha a Evil Eye.  A jak mluvím o náramcích, už musím do továrny – mé pracovničky vyrábět další nové kousky:) Tak přeji příjemné čtvrteční odpoledne a už hurá brzo víkend [yaaay]:)


3 thoughts on “Flavors of Fall – With Uggies

  1. Your dog is so pretty, i really enjoyed reading this post, continue with such work, and great quality photos too, have a nice day dear..:)

Napsat komentář