Colourful Autumn Look

Colourful Autumn Look

Hello everyone! As it turns out, autumn begins to peak in at us – not yet the magically colorful one, with red leaves falling and floating down the mysterious gloom of the afternoon, but the common cold one, even though the sun still occasionally shines. I can’t believe I was wearing shorts just few days ago, and now it’s almost time to find my winter jacket! Well, we definitely did take full advantage and enjoyed last summer days in Mariánské Lázně! (I’ll write it all up in my next article – but for now, a little side info: be aware special healing springs have a very, very strange taste! Ugh!) Now back to the topic. I’m still a little adapted to the summer atmosphere so for today I chose fresh and summer colors, and as you can see, I took it seriously, neon pink stretch jeans and a VS Pink sweater (have to enjoy the moments when jacket is not yet needed!). I did not want to really dress up as well so I took sportier pieces – and I was going to the city so I prefer comfortable clothes. Although I feel like a lighting traffic light, I couldn’t resist and had to buy those jeans! Pink/Grey sweater is from VS, Hawaii, so I’m finally happy it cooled down and I was able to take it out of my closet!


Ahoj všichni! Jak to tak vypadá, začíná vystrkovat růžky podzim – ovšem zatím ne ten kouzelný barevný, s padajícím červeným listím a tajemným šerem snášejícím se už odpoledne, ale obyčejné chladno, i když sluníčko ještě zdánlivě hřeje. Je to docela nezvyk, když jsem ještě před pár dny chodila v šortkách, a teď abych pomalu brala bundu! Proto jsme si poslední teplo pořádně užili, udělali jsme si krátký výlet do Mariánských Lázní (všechno sepíšu v příštím článku) ale jenom tak bokem, léčivé prameny už nikdy nezkouším! Fuj! No ale teď zpátky k tématu. Za dlouhé léto jsem pořád trochu navyklá na letní atmosféru, tak jsem na dnešek tedy zvolila svěží a letní barvy, a jak vidíte, vzala jsem to vážně, neonově růžové strečové džíny a Pink svetr (musíme si užívat chvilek, kdy mikina ještě stačí!). Nechtěla jsem se moc parádit, tak jsem si vzala sportovnější kousky – do města mám stejně nejraději pohodlné oblečení. Sice jsem si připadala jak svíticí semafor, ale těmhle džínům jsem při nákupech prostě nemohla odolat, no a svetr jsem si pořídila na Havaji, takže jsem čekala až se konečně ochladí a já ho budu moci konečně vyndat ze skříně:)


I have to admit; I was pretty excited for autumn! When we visited LA and Maui during the summer, we did some major shopping, especially beautiful VS sweatshirts, sweatpants, sweaters and gorgeous fluffy boots from Moncler. I usually wear UGGs, but these fluffy ones are so gorgeous, definitely not for everyday but for dry autumn weather (I will have to take some photos on here too)! Well, anyways, autumn is all about dressing in layers and layers, but I still managed to stay warm in my long jumper (I prefer long cuts with leggings that are tight so sweater hides it nicely). Furthermore, I chose to wear a jumper without any closing (over the head style), to not get any breeze from the zipper (I tend to really feel the wind going through there). As you can see from the photos, the sweater is not so tight but rather loose and big, which is benefit! I usually pull it down my thighs and cuddle up in it:) The only problem with pieces like this, -no zip- is the unpleasant feeling when you enter a restaurant or a store and you need to unbutton or unzip. The only option is to take it all off or for me, just roll up the sleeves! Well just as the saying goes – nothing is perfect…well, I hope you are enjoying your weekend, and I’m going to post about Mariánské Lázně very soon!


Popravdě jsem se na podzimní počasí taky těšila, v LA a na Maui jsme si nakoupily krásné VS mikiny, tepláky, chundelaté svetry a nádherné huňaté botičky z Moncler. Ty si musím ale obzvlášť šetřit, mají strašně jemné chloupky, takže jsou vhodné spíš na nějakou akci nebo suché podzimní počasí (někdy je musím vyfotit na blog). Říká se, že podzim je v oblékání hlavně o vrstvení a znovu vrstvení, i když já jsem si zatím vystačila s dlouhou mikinou (dlouhé střihy nosím ještě raději s legínami, které jsou někdy upnuté, takže mikina všechno pěkně zakryje). Tentokrát jsem si vybrala mikinu bez zapínaní, takže nikde netáhne přes zip. Volnější mikiny mám v zimě nejradši, stáhnout až na stehna, a pořádně se do ní zachumlat. Jediný problém s těmi bez zipu je  nepříjemný pocit, když vlezete do obchodu nebo restaurace, chcete si odložit a vlastně nemate možnost se nějak rozepnout, takže musíte celou mikinu sundat. Já pod tím hlavně nosím nátělníček takže to je vždycky z extrému do extrému, takže si vystačím s vytaženými rukávy. Prostě, jak se říká – nic není dokonalé…no, doufám, že si užíváte víkend, a já se jdu vrhnout na fotky z Mariánských Lázní:)Napsat komentář