Asia Cruise – Cambodia

Asia – Cruise – Winter 2014 (Part Three)

After an amazing trip to Vietnam, we sailed for a day (celebrated Christmas on the boat) [yaaay] anchored in Cambodia and took a bus to Sihanoukville. From all the places we visited, this one was definitely my favourite! Our tour excursion began at 8am [zzZzzZ]. We visited the ‘Buddhist Monastery‘, went to a local school where we bough sweets for the children, spent few hours city sightseeing , and ended at the local market that was full of fresh fruits, vegetables, and fish. After we were given some time at the market, our tour guide took us to the beach where we had free time to relax, buy souvenirs and try some local delicious food [yummy] I really enjoyed this place, everything was so colourful and full of life, I really hope to come back one day:)


Po úžasné zastávce ve Vietnamu jsme zakotvili v Kambodži a nasedli na autobus který nás odvezl do Sihanoukville. Ze všech míst které jsme navštívili, tahle zastávka byla určitě moje nejoblíbenější! Náš výlet začal v 8 hodin ráno [zzZzzZ]. S naší skupinou jsme nejdříve navštívili buddhistický klášter a poté místní školu kde jsme mohli pozorovat jak se děti učí a udělat jim radost sladkostmi které jsme sami rozdávali po třídách [yaaay]. Odpoledne jsme strávili prohlídkou městečka kde jsme také navštívili místní trh s čerstvým ovocem, zeleninou a rybami. Poté, co jsme strávili nějaký čas na trhu jsme navštívili pláž, kde jsme měli volný čas na odpočinek, na koupi suvenýrů a také na vyzkoušení místních dobrůtek [mňam]. Toto místo jsem si opravdu moc užila, všechno bylo tak pestrý a plný života, a doufám, že se tam jednou znovu podívám:)

Singapore -> Brunei -> Vietnam (Nha Trang) -> Vietnam (Phu My) -> Cambodia -> Thailand (Laem Chabang) -> Thailand (Ko Samui) -> Singapore

FullSizeRender 2

One thought on “Asia Cruise – Cambodia

Napsat komentář