Asia Cruise – Brunei

Asia – Cruise – Winter 2014 (Part One)

My parents plan vacations long ahead, and this one was a 2 week cruise with Princess Cruises, around Asia with a ship called Sapphire Princess. The passenger capacity of 2 670 – so lots and lots of excited tourists, embarked on the 18th from Singapore but we flew in from Prague few days ahead incase there are any plane delays or complications during our travels (I mean who would want to miss this cruise!)  The itinerary highlights bellow show the countries we visited throughout this cruise [yaaay].

We sailed from Singapore for a day in order to get to Brunei (Muara). Our first port stop was beautiful. We sailed on a small boat that then took us to all different areas. We felt so welcomed, we were invited into their homes built on water with prepared refreshments made with local ingredients. The locals were so friendly, they showed us every little bit of their hometown, we visited their local market, we listened to their stories of how they live, their traditions, and they informed us about the history and culture. Brunei is located on the island of Borneo, where it meets with Australian Asia region. It is the smallest state on this island with only few hundred thousand inhabitants yet, Brunei has the biggest palace in the world that was built by the local sultan from oil – the palace is still growing. Brunei and Singapore have same currency as both countries originally belonged to Malaysia, but eventually opted for independence.


Moji rodiče plánují dovolené dlouho dopředu, a tak jsme se těšili na 2 týdenní plavbu s Princess Cruises po Asii lodí s názvem Sapphire Princess. Kapacita – 2 670 cestujících – takže spousta nadšených turistů, se nalodilo 18. prosince v Singapuru, ale my jsme tam přiletěli z Prahy už pár dní dopředu, kdyby se náhodou vyskytl nějaký problém nebo zpoždění při našich cestách (a kdo by si chtěl nechat ujít takovou plavbu!). Taky jsme si chtěli užít Singapore, kde jsme předtím už několikrát byli a vždycky se nám tam líbilo.

Jak už jsem řekla, vypluli jsme ze Singapuru a jeden den jsme pluli, abychom se dostali do Bruneje (Muara). Naše první zastávka byla krásná. Jeli jsme na malé lodi, která nás vzala do všech různých oblastí. Místní nás moc mile přivítali, pozvali nás k sobe do domečků postavených na vodě. Když jsme vystoupili z lodičky přímo do domku, čekalo na nás občerstvení z místních surovin. Obyvatelé byli tak přátelští, ukázali nám všechny možná místečka svého města. Také jsme navštívili místní trh, a ke konci nám pověděli jak žijí, jejich tradice, historii a zajímavé údaje o jejich kultuře. Brunej leží na ostrove Borneo, kde se stýká AsieAustralskou oblastí. Je to nejmenší stát na tomhle ostrove a žije v něm jen par set tisíc obyvatel. Presto tu mají největší palác na světě, který si postavil místní sultán za peníze z ropy, a stále palác zvětšuje. V Bruneji platí stejné peníze jako v Singapuru, původně oba tyhle státy patřily k Malajsii, ale nakonec se rozhodly pro samostatnost. Dole můžete vidět itinerář se zeměmi a místy, které jsme navštívili na celé této plavbě [yaaay]:)

Singapore -> Brunei -> Vietnam (Nha Trang) -> Vietnam (Phu My) -> Cambodia -> Thailand (Laem Chabang) -> Thailand (Ko Samui) -> Singapore

IMG_2506

FullSizeRender

FullSizeRender 2

FullSizeRender

One thought on “Asia Cruise – Brunei

Napsat komentář