Autumn Look From Japan

Autumn Look From Japan

Chellou beautiful Sunday evening:) Hope you enjoyed the weekend, mainly with tons of rest, catch up on sleep, and perhaps watching some TV show – I’m personally very into TV series – I don’t watch TV but when I have some free time I am always up for some episode from The Walking Dead! I have been watching this TV series from the very beginning, so I had to eagerly wait for new episodes realised every week! It’s really nerve-racking, and if you do not know, I definitely recommend it – and I advise to eat beforehand, put on a diaper, lock your doors, and other security precautions [haha]:) The show is pretty addicting but because some things came up, I was quiet busy, so I took a break from ‘walkers’ and have plenty to catch up on now [yaaay]. Therefore, my Sunday afternoon with mom was dedicated to two episodes from season 6 – and I really didn’t feel like taking Gofi for a walk afterwards since pretty much every door creak frightened us:) But…I’m looking forward to the next episode[yaaay]! Do you have any TV series recommendations?:)


Chellou z krásného nedělního večera! Doufám, že jste si užili víkend, hlavně odpočinek, dohnat spánek, a třeba nějaký ten seriál – na seriálech popravdě ujíždím dost a při jakékoli vhodné příležitosti se na nějaký moc ráda kouknu. Momentálně se klepu u The Walking DeadŽiví mrtví [yaaay]! Už to sleduju od samého začátku, takže jsem musela pokaždé netrpělivě čekat na další díl v příštím týdnu! Je to fakt nervák, a jestli to neznáte, rozhodně doporučuju – a taky doporučuju předem najíst, nasadit plenu, zamknout dveře atd:) Se seriálem jsem byla fakt nadšená ale v průběhu času přišlo docela namáhavé období a všechen čas jsem trávila se školní knížkou u počítače. Všechno se mi nashromáždilo tak jsem si v tom musela udělat pořádek. No a už mám docela klid, takže jsem dopolední neděli strávila s Mamínkou u dvou dílů chodičů [yaaay] – s Gofíčkem se nám pak na venčení popravdě moc nechtělo – a jakékoli vrznutí dveřmi nás vyděsilo:) Ale…už se těším na další díl! Máte nějaký seriál, co byste mohli doporučit?

And now to my outfit that I recently wore – felt like a schoolgirl [yaaay]. For this beautiful sunny day I chose a new skirt I bought this year in Japan. I must say – shopping in Tokyo is really indescribable [yaaay] – the streets are filled with so many different fashion styles – something I never saw before. Stores are crowded with extravagant outfits; girls have gorgeous, hair, accessories, make-up (even double-glued eyelashes – I’m no expert but I didn’t even think that exists). It was really something spectacular and best of all; they really adjust to it – like toilets have a special section with coffee tables, seats and mirrors for girls to get ready (usually fixing their look or putting contact lenses). It seemed that perhaps 90 % of girls we saw in Tokyo wore contact lenses (especially the magnifying – Doll Eyes) and it looked so beautiful.

Because their clothing is seriously amazing, I had to buy couple pieces – and for great price [yaaay]!! Average cost around 300 CZK ($12) – I bought the skirt for 250 CZK ($9) and the black top for even less! I was so glad that such pieces that can be found on Google under – Japanese Fashion – are so affordable and surprisingly in the city centre – like in a huge shopping mall called 109, on Shibuya subway station. The mall is located right next to the statue of Hachiko – a dog who became famous as the most faithful dog in the world. Throughout very long years, Hachiko waited for his master every night at the train station – he sadly never came because he died of a heart attack a long before. Hachiko was very famous and residents decided to build him a statue – Hachiko even attended its unveiling! If you ever plan on visiting Tokyo, definitely don’t miss this beautiful memorial statue:)


A teď k mému outfitu, co jsem si nedávno vzala (cítila jsem se v tom jako nějaká vzorná školačka). Na tenhle krásný a slunečný den jsem zvolila novou sukýnku, kterou jsem si pořídila letos v Japonsku [yaaay]. Musím říct, že nákupyTokiu jsou opravdu nepopsatelné, na ulici potkáte tolik různých módních stylů, co jsem snad nikdy neviděla. Obchody jsou narvané extravagantními oblečky, slečny jsou tak krásně nalíčené až přelíčené, což tam považují za normální, a obvykle vidíte dvojité řady nalepených řas – což jsem v životě neviděla – nejsem žádný expert a řasy jsem si zkoušela lepit jenom jednou, ale mít dvojité nalepené řasy by mě ani ve snu nenapadlo, že vůbec jde:) Byla to fakt podívaná a nejlepší na tom je, že jsou na všechno hrozně moc přizpůsobení – třeba toalety mají vlastní sekci se stolečky, sedátky a zrcátky, kde se holky doličují – nejčastěji jsme je viděly s krabičkou kontaktních čoček v ruce. Od oka mi připadalo, že snad 90 % holek nosilo čočky (hlavně ty zvětšovací – Doll Eyespanenkové oči) a na nich to vypadalo tak krásně [yaaay].

Do japonského stylu jsem se tedy fakt zakoukala a pár kousků si musela koupit – a k tomu mě překvapilo, že to tam nebylo vůbec drahé [yaaay]! Oblečení se pohybovalo kolem 300 Kč, a to jsme byly na hlavní třidě – sukně mě stála 250 Kč a tričko ještě míň – byla jsem nadšená, že za takové kousky které najdete na Googlu pod – Japanese Fashion – koupíte za tak skvělou cenu:) Samostatnou kapitolou je obchodní dům 109 na stanici metra Shibuya, opravdové centrum nákupů holek z celého Tokia. Kousek od něj stojí socha psa Hachiko, který se proslavil jako nejvěrnější pes na světě [yaaay] – celé dlouhé roky čekal každý večer u vlaku na svého pána, který ale nikdy nepřijel, protože už dávno umřel na infarkt. Hachiko se tím proslavil už za svého života, takže mu dojetí obyvatelé čtvrti nechali postavit sochu – dokonce se zúčastnil jejího odhalení [yaaay]. Jestli se někdy vypravíte do Tokia sochu a 109 si rozhodně nenechejte ujít!

So now back to the other pieces – I finished my look with my handmade goodies [yaaay] – Mokama bracelets and necklaces that, as I wrote in previous articles can be found on our eshop. The page is not completely finished so we are constantly adding new products so if you have any questions just leave a comment:) I hope you are enjoying your Sunday evening and the bééé – Monday is just around the corner [naaay]:(


Teď ale zpátky k ostatním kouskům – vzhled jsem doplnila vlastnoruční výrobou [yaaay]:) Mokama náramky a náhrdelníky, které – jak už jsem v předchozích článcích psala – najdete na eshopu. Stránku nemáme kompletně hotovou a snažíme se nove výrobky neustále přidávat a zlepšovat – tak kdybyste měli jakékoli otázky, stačí napsat do komentáře:) Doufám, že si užíváte nedělní večer a bééé – pondělí je za rohem [naaay]:(

3 thoughts on “Autumn Look From Japan

    1. Ou, hope you get to see it one day, definitely recommend it! And yes, we have been to Tokyo too, what a busy city! Let me know if you would like some recommendations for your future visit in Japan.

Napsat komentář