Asia Cruise – Thailand (Laem Chabang)

Asia – Cruise – Winter 2014 (Part Four)

Hiya again:) Todays post is from ThailandLaem Chabang. Our tour excursion began really early in the morning so we had a set alarm clock for 7am [zzZz]. After some yummy breakfast, we met with the rest of the passengers that were on the same tour excursion. Once we got off the ship, we met our tour guide, sat on the bus and drove to a tiger ZOO [yaaay]! Tigers were definitely the main attraction but I preferred to hang out with elephants. They were just so cute and adorable! Elephant riding was one of the key attractions and I definitely couldn’t miss that:) Before we BOARDED the elephant [yaaay] we bough bananas to feed him during the ride. He was so fascinating especially when he stretched his trunk to reach for a banana. I was even picked up – what a gentleman [yaaay]. We also went to feed a baby tiger, hold a crocodile, and watch PIG racing [chrochro]. Before each race started, visitors had a chance to make a bet by placing a bill under a string that was attached on their bellies. Once pig racing ended, my brothers – Fafa and Pipa – went to hold scorpions [aaaa]. Our daytrip ended with goat and camel feeding (milk and vegetables) – way more fun then PATING scorpions even though I didn’t try it. That day was remarkable; I hope you will enjoy my photos bellow:)


Ahoj:) Dnešní příspěvek je z ThajskaLaem Chabang. Náš výlet začal velmi brzy ráno, takže jsme měli budíček už na 7 hodin [zzZz]. Po snídani jsme se setkali s ostatními cestujícími z našeho výletu. Potom, co jsme vylezli z lodě, jsme nastoupili do autobusu, kde na nás čekal průvodce a jeli jsme směr tygří ZOO [yaaay]! Tygři byli určitě hlavním lákadlem, ale já jsem raději ‘čilovala’ se slony. Sloní ježdění bylo jednou z hlavních atrakcí a já jsem to rozhodně musela zkusit. Předtím než jsme nastoupili na slona jsme koupili trs banánů, abychom ho během cesty mohli krmit. Byl tak ‘kjút’, zvlášť když se chobotem přes hlavu natahoval pro banán. Dokonce mě i ponosil svým chobotem – jaký to gentleman [yaaay]. Potom jsme šli krmit malinkého tygříka, hladit krokodýla a fandit na prasečích dostihách [chrochro]. Před každým závodem si mohli návštěvníci vsadit na nejrychlejší prasátko – bankovka se umístila za provázek který mělo kolem bříška. Po prasečích závodech jsme se šli podívat na štíry – FaFa a Pipa – je dokonce drželi [aaaa]. Náš celodenní výlet skončil krmením kůzlátek a velbloudů mlíčkem a nějakou zeleninkou – rozhodně lepší zážitek než hlazení štírů, i když to jsem nezkoušela! Z této zastávky mám hrozně moc vzpomínek, které jsem se snažila vyfotit, tak doufám že se budou fotky líbit:)

Singapore -> Brunei -> Vietnam (Nha Trang) -> Vietnam (Phu My) -> Cambodia -> Thailand (Laem Chabang) -> Thailand (Ko Samui) -> Singapore

Napsat komentář