Animal House – Prague Zoo

Animal House – Prague Zoo

Hii everyone! Today I have prepared for you photos of our Zoo-day! Our morning started with a huge breakfast to stock up on energy for the day, and then to the Zoo [yaaay]. Because it was a relaxing and warm day, I took my Pink tank top, leggings, denim shirt from Zara and comfortable sneakers (for lots of walking). Deciding what to wear wasn’t a problem; we faced a bigger dilemma: how to get to the Zoo? At first we hesitated whether to drive or take a sightseeing boat, it was really warm and sunny, but the boat only ran at certain intervals, so we went by car. We entered by the north entrance right by the hippos and various beetles and spiders in the “Africa from close up ” section – what a great first stop [haha]. In fact, we were a bit disorientated, the Zoo is enormous and we didn’t take any map so we just followed our gut feeling of going in the right direction:) The best stop was certainly in the elephant section, they were so cute! We even saw a tiny elephant, which was well taken care of by the older ones. It couldn’t get anywhere on its own; the others followed like his personal bodyguards! I guess they travel in packs:) We also saw beautiful giraffes; they were in the pavilion so we got to see them from real close [yaaay]. One of them was really attracted to wood, she kept on liking it, looked really funny but I hope she didn’t get a splinter…Apart from viewing animals, we were very generous to our bellies, refreshing ourselves with ice cream, smoothies, pancakes and Carlsbad wafers [yaaay].


Ahoj všichni! Dneska jsem si pro vás připravila fotky ze ZOO z našeho celodenního procházkového dne:) Ráno jsme si udělali bezva snídani, ať máme energii na celý den, a pak vyrazili do ZOO. Na tenhle odpočinkový den jsem si vzala růžové Pink tílko, legíny, džínovou košili ze Zary a pohodlné tenisky:) Rozmýšlení nad outfitem nebyl problém, to spíš ta cesta do ZOO. Nejdřív jsme váhali, jestli jet autem nebo parníkem, protože bylo fakt hezky, ale parník jezdil jenom v určitých intervalech, takže jsme jeli autem:) Do zahrady jsme vešli severním vchodem a jako první navštívili hrochy, pak různé brouky a pavouky v části „Afrika zblízka“ – jaká to skvělá první zastávka [haha]. Popravdě jsme zpočátku docela bloudili, neměli plánek, a tak chodili, kam nás nohy donesou. Nejlepší podívaná byla u slonů, byli tak roztomilí! Měli tam dokonce malinkaté slůně, o které se ti starší pěkně starali. Samo se jen tak nikam nedostalo, kamkoli jen o kousek pošlo, šlo s ním celé stádo [haha], myslím tím tak 4 slony:) Potom jsme šli okouknout žirafy, nebyly zrovna ve výběhu ale v pavilónu, takže jsme je viděli pěkně zblízka:) Jedna tam asi deset minut olizovala kus dřeva, fakt vtipný, doufám, že si nezadřela třísku… Kromě prohlídky zvířátek jsme se tam pěkně našťouchli zmrzkou, ledovou třístí, palačinkami a karlovarskými oplatkami [yaaay].

After our long day in the Zoo, we went to the city center for a walk, and to dine at Yami Bistro!  We restocked on our energy and headed to spin the nightlife in Náplavka [haha]. In fact, we didn’t stay that long! Even though it was almost bikini kind of weather during the day, it was very breezy and cold at night so we decided to go for shisha, and then finish the night on a couch with tons of TV series! We are currently little addicted to Fear the Walking Dead, great series for sweet dreams – especially at bedtime [haha]. By the way, on Edna you can download Czech and English subtitles, usually available right the next day after its release [yaaay]. I was looking for a decent page for a while, I always ended up with pages that didn’t work or you had to click and click, and click (million tabs and ads open) and it still didn’t work, so if you want, you know where to find it:) Well, anyways, I hope you like the photos, and goodnight!


Po ZOO jsme jeli do centra na procházku a na večeři do Yami Bistro! Tam jsme si pěkně pochutnali a pak razili roztočit noční život na Náplavku! Moc dlouho jsme tam nezůstali, přes den bylo krásně, ale večer jsme se klepali zimou, takže jsme skočili na shishu a pak konec večera na gauči u seriálu! Jsme trochu závislí na „Živí Mrtví Počátek Konce“ (Fear the Walking Dead), skvělý seriál na sladké sny – hlavně před spaním [haha]. Mimochodem, na stránkách Edna si můžete stáhnout české titulky, dávají je tam snad druhý den, co vyjde nový díl. Docela dlouho jsem hledala stránky, na které se nemusíte desetkrát proklikávat, a pak to stejně nefunguje, takže kdybyste chtěli, víte kam:) Doufám, že se fotky líbily, a zase příště. Zatím – dobrou noc!:)

2 thoughts on “Animal House – Prague Zoo

Napsat komentář