About

IMG_0151

Hiya, welcome to my blog:)  So, to tell you something about myself… my name is Kao and I am from Prague, the Czech Republic. Since I was a little girl my family and I, little Kao back then and still little now with -168cm- we traveled all around the world therefore traveling is just huge part of my life. So why am I creating a blog? As time went by and new iPhones came along the way, and another iPhone, and another NEW iPhone came along, (why do they do that? THEY WANT our money! [haha], Kao had more capacity to take photos [yaay]!:) I got obsessed and addicted, yes I am a photoholic (does that word even exist?) with taking photos of everything around me, especially when I am traveling to capture beautiful moments that I can always browse through to refresh my mind (no, I do not have Alzheimer) and to relive.

Ok, now to serious business, besides traveling, I am interested in fashion and art. I studied IB art back in High School (back in the day) – that sounds like I am super old [haha] though I apparently look like 15 – literally everywhere I go, people say I have to be 15 or 16 (and don’t get me started with clubbing, I am seriously thinking of wearing a neck ID holder because nobody wants to serve me) [haha]. Oh well, at least when I am 50, I will look like a fresh 20 [yaay][haha]!:) But now, seriously lets go back to business, so… I adore fashion, to follow trendy hits, getting inspired by numerous gorgeous pages, and to mix and match my clothes to feel comfortable and that to me look beautiful. With all that said, and my life story [haha], I created my Instagram page to post my daily photos. Even though I am really satisfied with Instagram, I wanted more space to share and write about my – so far-  life story, and to take you with me on my journey. I am really excited about this new experience, and I hope you will enjoy my blog gallery [yaay]:)


Ahój, vítejte na mém blogu:) Blog jsem si založila 30.10.2015 a abych vám řekla něco o sobě … jmenuji se Kao a jsem z Prahy, České republiky. Už jako malá holka, malá Kao tehdy a stále malá se -168cm- jsme jako rodina cestovali po celém světě proto je cestování obrovskou částí mého života. Takže, proč zakládám blog? Plynutím času přišly i nové iPhony, a další iPhony a další nový iPhony (proč to dělají? CHTĚJÍ naše peníze! [Haha], Kao měla větší možnost fotit [yaay]!:) Jsem prostě posedlá a závislá, asi jsem fotoholička (existuje vůbec takové slovo?) fotit všechno kolem sebe, zvlášť když jsem na cestách a chci zachytit krásné momenty, na které si můžu pomocí fotek (ne, nemam Alzheimer) vzpomenout a znovu prožít.

Tak zpátky k věci, kromě cestování, mám zájem o módu a umění. Studovala jsem IB umění na střední škole (tak dávno) – to zní jako bych byla mimořádně stará [haha], i když prý zdánlivě vypadám na 15 – lidé říkají že vypadám na 15 nebo 16 let (a to si nedokážete představit jak na mě koukají v baru nebo v klubu, vážně přemýšlím že si pořídím visačku na krk s občankou, jinak mě nikdo neobslouží) [haha]. No, aspoň v 50, budu vypadat čerstvě na 20 [yaay] [haha]!:) Ale teď vážně zpátky k věci, takže … zajímám se o módu, inspirovat se hity, novinkami a kombinovat oblečení tak aby jsem se cítila pohodlně a zároveň podle mého vkusu krásně. Asi před rokem jsem si vytvořila Instagram kde sdílím mé každodenní fotografie. I přesto, že jsem opravdu spokojená s Instagramem, jsem chtěla větší prostor na sdílení a psát o mém – zatím- životním příběhu, a tímto vzít mé čtenáře s sebou na mé cesty. Jsem opravdu nadšená s téhle nové zkušenosti, a doufám, že se vám bude líbit můj blog [yaay]:)