4 Must Eat Places on Maui

4 Must Eat Places on Maui

Our trip here in Maui is unfortunately coming to an end, so we are certainly enjoying the last few days [yaaay]. Our day began with an early walk along the golf court to the near outdoor mall for breakfast. Although our hotel offers breakfast, it is quiet overpriced and after we coincidently visited Island Gourmet Markets, a grocery store, nobody will see us anywhere else [yaaay]! Ever since the first day, we were amazed by their organization – everything is so tidy – groceries and meals are sorted into different sections by cuisine type such as japanese, french, italian etc. The food is fresh and you can request to have anything cooked – like scrambled or sunny side up eggs with bacon during breakfast [yaaay]. The fruit section really surprised us; we bought local dragon fruit – when sliced in half actually shined pink! I am used to a white-dotted one, and frankly had no idea pink one even exists (have to explore more shops back home) [yaaay]. Their variety of choice for breakfast is extreme, we always dine as the whole family and since everyone has different taste, that store allows all of us to pick – and for great deals – you will only spend few bucks [yaaay].

On top of their excessive variety of selection, friendly service and affordable prices, we found out that today was the grand official opening. We are now not surprised everything is so neat, modern, and newly furnished. Their grand opening was overwhelming and ‘grand’ – they prepared several tasting stands each offering something else like fruits, vegetables, variety of chesses and hams, and even sushi that was prepared right in front of us. The biggest queue was at the ham-stand – probably due to several kinds of sausages – some customers used that opportunity and fully took an advantage to get free breakfast (repeatedly loading mini bites and gradually drifting from booth to booth)! They then finished their ‘free breakfast’ at the juice tasting stand (of course everything must be properly washed down with FREE juice)! We certainly tasted too, but only tried, and bought ourselves an actual meal – a box of raspberries and avocado-mandarin salad – so yummy, we would love to go there for breakfast, lunch and dinner! But we already have few dinner favourites.

Fat Daddys – Smoke House – A great little place, certainly nothing fancy – it’s actually quite empty with no decorations, but they have an excellent selection of meals. Their menu consists mainly of meat specialties, so Moni and I order the same (one and only chicken choice) food – chicken leg (we don’t eat red meat)! Each main course comes with two side dishes of your own choice – I suggest coleslaw salad and baked potato with sour cream.

Cafe O Lei – Very good and busy spot, the restaurant is large so we did not have to wait for a table and were seated immediately. The menu selection is large, all the way from salads, fish, and meat dishes to sushi. We dined there three times and onion soup was a must for every time! I’ve also tried papaya salad – and was very surprised when they brought one whole half of papaya full of vegetables, and nuts – very refreshing and light meal. Definitely coming back to this one – and to my papaya salad!:)

Paia Fish Market – Very pleasant and friendly restaurant, customers are seated at picnic tables so it was quite unusual (we felt like camping at the lake). The meal was excellent, after a great dinner with classic caesar salad with giant prawns, we came back to dine again – this time for Mahi Mahi filet:) The food was brought by the waitress however once you finish dining, everyone cleans up after themselves (bit like Ikea style).


Výlet na Maui se nám už bohužel krátí, tak si poslední dny pořádně užíváme:) Už brzo ráno jsme si udělali procházku podél golfového hřiště do vedlejšího venkovního obchodního střediska na snídani. I když náš hotel nabízí snídaně, mají to tu dost předražené a po tom co jsme úplnou náhodou navštívili vedlejší obchod s potravinami – spíš velikánské lahůdkářství, Island Gourmet Markets, nikdo nás jinam nedostane [yaaay]. Už od prvního dne nás zaujalo, jak to tam mají pěkně uklizené, a zorganizované – potraviny a hotová jídla jsou seřazeny do různých sekcí podle druhů kuchyně, jako japonská, francouzská, italská atd. Potraviny jsou samozřejmě čerstvé a před vámi vám na požádání cokoli ukuchtí – klidně i míchaná vajíčka s pečenou slaninou (dneska vyšla zpráva Světové zdravotnické organizace, že pečená slanina je karcinogenní – brrr!, ale když je tak dobrá!), nebo volské oko. Hlavně nás překvapilo ovoce, koupili jsme si tam pitahayu – dračí ovoce – které po rozkrojeni růžovo fialově zářilo! V Praze si kupujeme bílo-tečkované protože jsme o růžovém neměli ani páru (musíme se doma po nějakém pokouknout). Co se nám tedy nejvíc líbí, je velký výběr, protože na snídani chodíme s celou rodinou a každý máme chuť na něco jiného – a tam si každý přijde na své – a za snídani tam utratíte jenom pár dolarů [yaaay].

Dneska jsme k tomu zjistili že oslavují oficiální otevření, takže není divu, že to mají vevnitř tak příjemné, hezky moderně a nově zařízené. Dnes si pro zákazníky připravili ochutnávací stánečky, měli jich tam snad deset a každý nabízel něco jiného – třeba ovoce, zeleninu, různé sýry a šunky, dokonce suši, co kuchař připravoval před námi (to tam mají ale každý den). Největší zájem byl o šunko-stánek, asi kvůli spoustě druhů salámů, někteří zákaznici si ochutnávací stánky pěkně obklíčili a využili na bezplatnou snídani. Opakovaně si nakládali jednohubky a postupně se posouvali od stánku ke stánku (hubko-žrouti)! Hubko-žrouti pak zakončili snídani u ochutnávacího stánku s džusem (samozřejmě se musí všechno pořádně zapít – a zdarma)!:) My jsme nepochybně taky ochutnávali, ale jenom okoušeli, a nehubko-snídali. Po pár testerech jsem si koupila krabičku malin a avokádo-mandarinkový salát – bylo to vynikající, nejradši bych tam chodila nejen na snídaně ale i na obědy a večeře! Ale na ty už máme vybraných pár favoritů [yaaay].

Fat Daddys – Smoke House – skvělé místečko, rozhodně nic načinčaného a přepychového – je to vlastně docela neútulné bez jakýchkoli dekorací, ale mají vynikající jídelníček. Meníčko se skládá hlavně s masových specialit, takže si tam s Moni dáváme jedno jediné a stejné jídlo – pečené a zauzené kuřecí prsíčko (nejíme červené maso)! Ke každému hlavnímu chodu přijdou dvě přílohy podle vlastní volby – doporučuju coleslaw salat a velikánskou pečenou bramboru se smetanou.

Café O Lei – výborný a rušný podnik, restaurace je velká, takže jsme nemuseli čekat na stůl a byli hned usazeni (což je v USA spíše výjimka, normální je čekat na stůl třeba i 20 minut). Jídelníček tu mají veliký, široký výběr od salátů, ryb, masových jídel, až po suši. V Café O Lei jsme byli třikrát a pokaždé jsem si objednala cibulovou polévku – moc mňam volba [yaaay]. Taky jsem vyzkoušela papájový salát – a byla jsem velmi překvapená: velepůlka papáji připravená na vydlabání, plná zeleniny a oříšků (osvěžující a lehké jídlo).

Paia Fish Market – příjemná, přátelská, a uvolněná restaurace, mají tam všude piknikové stolečky, takže to bylo dost netradiční, jako někde u jezera:) Papáníčko tam mají výborný, po úspěšném klasickém césar salátu s obřími krevetami jsme se na večeři ještě jednou vrátili – tentokrát jsem si dala Mahi Mahi filet:) Po večeři si po sobě každý uklízí takže tak trošku Ikea styl – bez masových kuliček:)

IMG_3651

One thought on “4 Must Eat Places on Maui

  1. wow ,, this is the first time i see that ,, always the dragon fruit come white dotted ,, so how was it is ? i think it is yummy 🙂 ….. I wish you more of excellence dear friend

Napsat komentář