Must Do Things in Prague (Part 1)

Hi everyone – faithful readers of my blog! [haha]:) I’m back home (although this time only for a quick jump), and as I was thinking, I always write a traveler diary from adventurous trips, but from where I come from, a beautiful Prague, I actually never written one … (big mistake!) So tonight I will try to make up for that mistake and write down couple of places to go to in the winter or what to definitely not miss. Of course, you can visit them at any season, so to get a better idea; I’ll show you photos from the whole year.


Ahoj všichni – věrní čtenáři mého blogu!:) Už jsem zase zpátky doma (i když tentokrát jen na skok), a jak jsem tak přemýšlela, vždycky píšu cestovatelský deníčekdobrodružných výletů, ale o místě, jde žiju, o krásné Praze, jsem vlastně nenapsala nikdy nic… (velká chyba!) Dneska se to tedy pokusím trochu napravit a sepsat pár míst, kam se v zimě vydat nebo co určitě nepromeškat. Navštívit je samozřejmě můžete v jakémkoli ročním období, a abyste si je dovedli lépe představit, ukážu vám je na fotkách z celého roku.

Winter is obviously more complicated for trips, and nobody wants to go anywhere, just cuddle up in a blanket…(at least that’s me), we have to put on thick layers of clothes, so we are floppy and move slowly (or vice versa rush into warmth), the evening is usually colder and soon darker! A list of things and places will therefore be assembled rather random and certainly will vary from spring options (lets leave hourly walks through old Prague for warmer periods)!


Zima je na výlety samozřejmě komplikovanější, člověku se kolikrát nikam nechce (tedy aspoň mně), jsme navlečení v tlustém oblečení, takže se loudáme (nebo naopak pospícháme do tepla), večery se krátí, většinou je chladněji a brzo tma! Soupis věcí a míst tedy bude sestavený spíše namátkou a určitě se bude lišit od jarních možností (hodinové procházky starou Prahou necháme na teplejší období).

Some tourists might wonder why should they visit the Czech Republic in the winter when the temperature fluctuates around zero (and that is still excellent for us), but this period of late morning dawn and early dusk have something special as well!:) The yellow lamplight, the leftovers of snow on sidewalks, snowy roof tops… well it is true that sightseeing can get difficult, especially since some scenes are often quiet far from each other (it is only for the brave ones loving the feeling of frostbites), but when properly dressed and with comfortable shoes (preferably some resistant ones for snow and raincity snow is dirty and slushy), you will definitely enjoy it! [yaaay]. After all, there’s still a pretty good public transportation system, and when you get off at the right place, most interesting places can be combined with public transport and yet a beautiful walk:)


Některým turistům by mohlo vrtat hlavou, proč navštívit Česko zrovna v zimě, kdy je tu teplota (no, spíš zima) kolikrát kolem nuly (a to je ještě výborný), ale tohle období pozdního ranního šera a brzkého smrákání má co do sebe! Já je mám ráda, žluté světlo lamp, zbytky sněhu na chodnících, zasněžené střechy… Je tedy pravda, že navštěvovat památky, které jsou od sebe často dost vzdálené, je někdy spíš pro otužilce, ale když se důkladně obléknete a nasadíte pohodlné boty (nejlépe do sněhu a deště – městský sníh je špinavý a rozbředlý), rozhodně si Prahu výborně užijete! [yaaay]. Konec konců, nemusíme všechno uchodit pěšky, máme tu přece docela dobrou MHD, a když vystoupíte na správném místě, většina zajímavých míst se dá projít krásnou procházkou:)

So how do you start? What about on Wenceslas Square? It is the center of the city, there are several tram and metro stops, and the nearby Old Town Square can be reached in a laid-back walk. But since we are still on Wenceslas Square, lets go through some interesting points. It is best to start your walk at the top, at the National Museum, the reason for it: you will only walk downhill or on flat road [yaaay]. The museum inside and out (not now, under reconstruction), is beautiful but currently not accessible due to renovation (it should be finished in 2018, for the 100th anniversary of Czechoslovakia), but we can look around and throughout the square, which measures the length of three quarters of a kilometer! It’s pretty old; it was founded by an Emperor, Charles IV. in the middle of 14th century and has long served as a horse market (and thus also recalled by it). It was traditional to host organized meetings and demonstrations, probably the most famous of November 1989, which led to the overthrow of the communist regime. Apparently it was crowded head to head, people jangling their keys (parents told me about it, I was obviously not born yet), but what I know, I would certainly be there [yaaay].


Takže, jak začít? Co na Václavském náměstí? Je to střed města, je tu několik zastávek tramvají a metra, a na nedaleké Staroměstské náměstí se dá dojít pohodlnou procházkou [yaaay]. Ale když už na Václaváku jsme, samozřejmě si to tu trošku prohlédneme. Nejlepší je asi začít nahoře, u Národního muzea, už proto, že nás pak cesta povede už pořád z kopce nebo po rovině. Samotné muzeum teď ale nenavštívíme, protože je v rekonstrukci (měla by skončit v roce 2018, aby se zase otevřelo ke 100. výročí vzniku Československa), ale můžeme se od něj rozhlédnout po celém náměstí, které měří na délku tři čtvrtě kilometru! Je velmi staré, založil ho císař Karel IV. v polovině 14. století a dlouho sloužilo jako koňský trh (a tak se taky jmenovalo). Tradičně se tu pořádala shromáždění a demonstrace, asi nejslavnější v listopadu 1989, což vedlo ke svržení komunistického režimu. Tehdy tu prý byla hlava na hlavě a lidé cinkali klíči. Vyprávěli mi o tom naši, kteří tu byli, já to samozřejmě nezažila, protože jsem ještě nebyla na světě (ale, jak se znám, určitě bych tam taky nechyběla)!

Just below the Museum stands a statue of the patron saint of the Czech lands St. Wenceslas, sitting on a horse looking towards the Old Prague. This point is also very known and used for many years to schedule meetings, which originated in a popular phrase “Meet me under the tail” – this thought meant behind the statue of Wenceslas and under horse’s tail. Anyways, the entire length of the square once operated trams, it is now only an area for pedestrians and tram goes through only one area (the width of the square). Don’t get me wrong, you can still see trams on Wenceslas Square, you can even visit them! There are two; both historic, it stands in the middle and operates like a coffee shop. From there, it’s just a short walk to Můstek, Square intersection with Na příkopě. Both names were created at a time when the Old Town of Prague was surrounded by walls, leading a ditch, across which led a bridge, which was used as a getaway to get into the city.


Kousek pod Muzeem stojí socha patrona českých zemí svatého Václava, sedí na koni a kouká směrem na Starou Prahu. U něj si dávají schůzky lidé už spoustu let, a z toho tak vzniklo rčení „Sejdeme se pod ocasem“ – tím se myslelo pod zadní stranou sochy a po ohonem Václavova koně. Po náměstí po celé délce kdysi jezdily tramvaje, teď jsou místo jejich kolejí záhony a tramvaje ho jenom přetínají na šířku. Tramvaje tu ale přece jen najdete – a dokonce je můžete navštívit! Jsou dvě, obě historické, stojí uprostřed náměstí a je v nich kavárna. Pak už je to jen kousek k Můstku, křižovatce náměstí s ulicí Na příkopě. Oba názvy vznikly v dobách, kdy Staré Město Pražské obklopovaly hradby, Na příkopě vedl skutečný příkop, přes který vedl můstek, jímž se šlo dostat do města.

So, from here we go straight and the wide plaza spreads into the labyrinth of narrow, winding streets that lead to the Old Town Square. Directly in front is the biggest attraction – the Astronomical Clock. It is the tower of the town hall and every presents a little show, it transforms apostles figures and even uses lifting statues (like the Grim Reaper – aaa!). It is definitely worth to plan your way around the whole ceremony, especially when being surrounded by tons and tons of tourists. (Technical note: Beware of robbers! There’s quiet a lot of them, but I luckily didn’t encounter any problem.

There are several streets leading from the square, we will go left from the Astronomical Clock along the King’s Lane, toward the Charles Bridge. It’s called Kings Lane because throughout the history, it has been a traditional route during the coronation processions of Czech kings. This walk has numerous shops everywhere; it’s highly a monotonous range – mainly cut glass and Russian military caps. It almost seems that they are all having their products from the same warehouse.


My půjdeme rovně a ze širokého náměstí se ponoříme do labyrintu úzkých a křivolakých uliček, které nás dovedou na Staroměstské náměstí, přímo před jeho největší atrakci – Orloj. Ten je na věži radnice a každou hodinu se na něm promenují figurky apoštolů a hýbají se sochy (třeba smrtka – brr!). Určitě stojí za to naplánovat si cestu kolem v celou a tuhle mezinárodně proslulou atrakci si prohlédnout v davu turistů, kteří se tu vždycky shluknou. (Technická poznámka: Pozor na kapsy! I v Praze řádí kapesní zloději, a v davu se jim pracuje nejlépe.)

Z náměstí vede několik ulic, my se dáme od Orloje doleva, takzvanou Královskou cestou, směrem ke Karlovu mostu. Královská se nazývá proto, že tudy v historii vedla tradiční trasa korunovačních průvodů českých králů. Obchody v domech vlevo i vpravo mají dost monotónní sortiment – hlavně broušené sklo a ruské vojenské čepice. Skoro se zdá, že všechny jsou zásobeny z jednoho skladu!

After a moment of getting through the crowd of tourists, we can see a square, and on the left hand corner famous restaurant At the Golden Snake, the first place in Prague that served black coffee! We are not stopping here, since few meters ahead is the Charles Bridge! There are photographs of this everywhere, they do not lack in any tourist guide, and no wonder – because over its bridge rises the most famous panorama of Prague: Prague Castle! It’s a beautiful walk across the bridge that leads to the oldest quarter of Prague, Malá Strana, but we will go there next time:)


Po chvilce prodírání davy turistů se před námi otevře náměstíčko, na jehož levém rohu je slavná kavárna U zlatého hada – první, kde se v Praze podávala černá káva! My se tu ale nestavíme, míříme dál, protože už jen pár desítek metrů před námi je Karlův most! Jeho fotografie nechybějí v žádném turistickém průvodci, a není divu – nad ním se totiž tyčí nejslavnější pražské panorama: Pražský hrad! Přes most je to pěkná procházka na nejstarší pražskou čtvrť, Malou Stranu, tam se ale vydáme zase příště.

Napsat komentář